آفتاب

افزایش سقف تسهیلات مسكن مهر تا 300 میلیون ریال/ موافقت با تسهیلات احیای بافت‌های فرسوده

افزایش سقف تسهیلات مسكن مهر تا 300 میلیون ریال/ موافقت با تسهیلات احیای بافت‌های فرسوده

شورای پول و اعتبار با افزایش سقف فردی تسهیلات مسكن مهر از 250 به 300 میلیون ریال، صرفاً برای طرح‌های نیمه‌تمام بانك‌های عامل موافقت كرد.

شورای پول و اعتبار با افزایش سقف فردی تسهیلات مسكن مهر از 250 به 300 میلیون ریال، صرفاً برای طرح‌های نیمه‌تمام بانك‌های عامل و برای ساخت واحدهای مسكونی بافت‌های فرسوده با سقف‌های فردی 500، 400 و 300 میلیون ریال به ترتیب برای كلان شهرها،‌ مراكز استان و شهرهای با جمعیت بالای 200هزار نفر و سایر شهرها موافقت كرد.

به گزارش ایلنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت راه وشهرسازی، شورای پول و اعتبار روز گذشته در یك هزار و صد و نودمین جلسه خود با درخواست بانك مسكن مبنی بر افزایش سقف فردی تسهیلات فروش اقساطی ناشی از سهم‌الشركه بانك در تسهیلات مشاركت مدنی اعطایی از محل حساب صندوق پس‌انداز ساخت مسكن معادل اصل تسهیلات اعطایی (حداكثر تا سقف 300 میلیون ریال) به همراه سود دوران مشاركت مدنی، موافقت كرد.

همچنین شورای پول و اعتبار با افزایش سقف فردی تسهیلات مسكن مهر از 250 به 300 میلیون ریال، صرفاً برای طرح‌های نیمه‌تمام بانك‌های عامل (با اولویت طرح‌های در شرف اتمام كه به تشخیص بانك عامل با افزایش سقف فردی مربوطه به اتمام می‌رسند، با هدف تبدیل عقد مشاركت مدنی به فروش اقساطی و تسریع در وصول اقساط تسهیلات اعطایی) موافقت كرد.

ضمن اینكه بانك مسكن نیز تا سقف كلی مصوب شورای پول و اعتبار مورخ 92/11/8(به میزان 500.000 میلیارد ریال) می‌تواند نسبت به افزایش سقف فردی یادشده اقدام نماید. (سقف فردی یادشده مشمول طرح‌های تكمیل شده بانك مسكن كه هنوز تبدیل به فروش اقساطی نشده‌اند ازجمله برای 293.420 واحد بانك مسكن نمی‌گردد.)

بنابر این گزارش شورای پول و اعتبار پیشنهادهای ارائه شده توسط بانك مركزی درخصوص مصوبه شماره 90453/ت51166هـ مورخ 93/8/8 هیأت وزیران برای احیاء بافت‌های فرسوده شهری با سقف‌های فردی 500، 400 و 300 میلیون ریال به ترتیب برای كلان شهرها،‌ مراكز استان و شهرهای با جمعیت بالای 200هزار نفر و سایر شهرها برای ساخت واحدهای مسكونی بافت‌های فرسوده موافقت به عمل آمد.

همچنین شورای پول و اعتبار با افزایش سقف ودیعه مسكن در قالب عقد جعاله صرفاً برای تسهیلات موضوع این مصوبه، تا مبلغ حداكثر 200 میلیون ریال موافقت كرد.

تسهیلات یاد شده در مصوبه دولت در چارچوب نرخ‌ها و سایر ضوابط مصوب شورای پول و اعتبار قابل اعطا خواهد بود و در صورت تخصیص و پرداخت یارانه ازسوی دولت، ‌یارانه مذكور از طریق دستگاه متولی مربوطه مستقیماً به متقاضی پرداخت خواهدشد.

 

کد N661079

وبگردی