پافشاری آمریکا بر طرح خروج نیروها از افغانستان

افغانستان,آمريكا

در پی اظهارات ضمنی رئیس‌جمهوری افغانستان مبنی بر لزوم بازنگری آمریکا در برنامه خروج نیروهایش از افغانستان، نماینده ویژه اوباما تاکید کرد که طرح خروج افغانستان طبق برنامه انجام می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، "جیمز دابینز"، نماینده ویژه اوباما در امور افغانستان و پاکستان گفت: آمریکا قرار است نیمی از نیروهایش را در سال جاری میلادی و مابقی‌ آنها را در سال 2016 از افغانستان خارج کند.

با وجود بیان این سخنان، اظهارات اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان بر بحث‌های موجود درباره لزوم باقی‌ ماندن تعدادی نیروی آمریکایی در افغانستان و لزوم بازنگری کاخ سفید در برنامه‌هایش دامن زد. دولت واشنگتن در نظر دارد تا تعداد نیروهایش را تا پایان سال جاری حدود 5000 تن کاهش دهد و تنها تعداد اندکی برای حفاظت از سفارت آمریکا در کابل در پایان سال 2016 باقی بماند.

نماینده ویژه اوباما در ادامه گفت: نظر من این است که شاید اوباما در تصمیمات خود در زمان مقتضی بازنگری کند.

در میان موضوعات دیگر روند جنگ، تلاش‌های سازش میان دولت و طالبان، افکار عمومی در آمریکا و بحث‌های ریاست جمهوری سال 2016 آمریکا است که بر برنامه خروج نیروهای آمریکایی تاثیرگذار است. اگر اوباما تصمیم بگیرد که برنامه‌ها را تغییر دهد، باید در داخل آمریکا حمایت‌های بیشتری را جلب کند.

پیشتر رئیس‌جمهوری افغانستان تاکید کرده بود، ضرب الاجل دو ساله آمریکا برای خارج کردن آخرین نیروهایش از افغانستان ممکن است نیازمند "بررسی مجدد" باشد.

اشرف غنی در مصاحبه با شبکه خبری سی.بی.اس تاکید کرد: ضرب‌الاجل‌ها برای متمرکز کردن ذهن تعیین می‌شوند و نباید به آنها به صورت متعصبانه نگاه کرد. چنانچه دو طرف و یا در مورد این موضوع، طرفین نهایت تلاش خود را بکنند تا به اهدافشان دست یابند و پیشرفت واقعی باشد، بنابراین در آن زمان باید این تمایل وجود داشته باشد که بازنگری در ضرب‌الاجل خروج انجام شود.

انتهای پیام

کد N660995