توضیح سخنگوی شورای نگهبان در مورد یک خبر

سیاست داخلی

مقامات عالی نظام هم قبلا اعلام كردند كسانی كه در جریان انتخابات از كاندیدای مورد نظر خودشان طرفداری كردند به تكلیف قانونی و شرعی خودشان عمل كردند.

سخنگوی شورای نگهبان در مورد خبر منتشر شده در ایلنا با تیتر "حضور اعضای شورای نگهبان در یک ستاد انتخاباتی مانع از انجام وظایف انتخاباتی آنها نیست" توضیحاتی داد.

به گزارش ایلنا توضیحات دکتر ابراهیمان در خصوص این خبر به شرح زیر است:

با احترام ضمن تقدیر از حسن توجه آن خبرگزاری به اخبار مرتبط با شورای نگهبان٬ به استحضار می‌رساند در پی برگزاری نشست خبری سخنگوی محترم شورای نگهبان٬ روز شنبه٬ 13دی ماه 93 متاسفانه اظهارات ایشان به صورت مخدوش در خبرگزاری ایلنا منعکس شده است.

خبرگزاری ایلنا در این رابطه ذیل تیتر "حضور اعضای شورای نگهبان در یک ستاد انتخاباتی مانع از انجام وظایف انتخاباتی آنها نیست" آورده است:

(به گزارش خبرنگار ایلنا، نجات‌الله ابراهمیان در نشست خبری خود با اصحاب رسانه در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه شما در یکی از مصاحبه‌های خود اعلام کردید که بی‌دلیل گروه‌های سیاسی را از شورای نگهبان نترسانید در حالی که دبیر شورای نگهبان بارها در نماز جمعه چنین مباحثی را مطرح کرده است. این تناقض را چگونه توجیه می‌کنید؟ گفت: آیت‌الله جنتی نقش‌های متفاوتی دارد. وی دبیر شورای نگهبان و خطیب جمعه است. او مبارز با سابقه‌ای است که اگر در جلسه‌ای حاضر شود شما تمام سوالات خود را از او مطرح خواهید کرد بنابراین وی تنها به عنوان عضو شورای نگهبان اظهار نظر نمی‌کند.

سخنگوی شورای نگهبان خاطرنشان کرد: البته تاکیداتی که در مورد افرادی که در سال 88 از حدود قانونی خود پا را فراتر گذاشته و امنیت کشور را به خطر انداخته‌اند، جزو تاکیداتی است که از طرف همه گروه‌های سیاسی مطرح می‌شود. بر همین اساس طبیعی است که کسانی که امنیت کشور را به خطر انداخته‌اند برای حضور در انتخابات با مانع مواجه شوند اما در مابقی موارد همانطور که اعلام شد حضور اعضای شورای نگهبان در یک ستاد انتخاباتی و طرفداری از یک فرد مانع انجام وظایف انتخاباتی آنها نیست.

ابراهیمیان افزود: مقامات عالی نظام نیز اعلام کرده‌اند کسانی که از نهادهای مختلف در انتخابات شرکت کرده‌اند در واقع به تکلیف شرعی و قانونی خود عمل کرده‌اند.

وی با بیان اینکه پرداختن زود هنگام به حواشی انتخابات باعث می‌شود نظم ما مختل شود، اظهار داشت: در همین رابطه برخی نگرانی‌ها در جامعه مطرح می‌شود بنابراین ما تلاش می‌کنیم که به موقع و به اندازه صحبت کنیم.)

 

 

در حالی که اصل این قسمت از اظهارات دکتر ابراهیمان که در سایت شورای نگهبان نیز منعکس شده است٬ بدین شرح می‌باشد: دكتر ابراهیمیان در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص اعلام نظرات شورای نگهبان به خصوص دبیر آن بیان كرد: دبیر محترم شورای نگهبان سمت‌ها و نقش‌های متفاوتی دارند. عضو و دبیر شورای نگهبان هستند؛ خطیب جمعه هستند؛ مسئولیت نهاد تبلیغی را عهده‌دار هستند. یك مبارز با سابقه هستند؛ وقتی در یك جلسه رسانه‌ای و خبری قرار می‌گیرند شما همه سؤالات را به تمام این اعتبارات از ایشان مطرح می‌كنید. بنابراین ایشان فقط به عنوان عضو شورای نگهبان اظهارنظر نمی‌كنند. من قبلاً عرض كردم در مورد شورای نگهبان، خود ایشان هم تأكید دارند و مقررات داخلی ما هم اعلام می‌كند، رسانه‌های محترم به مواضع رسمی كه از طریق نهاد سخنگویی اتخاذ می‌شود توجه كنند. خود ایشان و سایر اعضا این مأموریت را (در قالب انتخاب سخنگو) به بنده دادند تا مواضع رسمی شورای نگهبان را اعلام كنیم.

وی ادامه داد: برخی از تأكیدات مثل مسأله مربوط به كسانی كه در فتنه 88 از حدود قانونی پا را فراتر گذاشتند و من هم قبلاً اشاره كردم كه امنیت كشور را با خطر مواجه كردند، تأكیدی است كه از سوی تمام گروه‌های سیاسی هم به عمل می‌آید و اگر ایشان این امر را مطرح می‌كند به عنوان یك امر مورد اتفاق است كه كسانی كه امنیت كشور را به خطر انداختند اینها با مانع برای حضور در انتخابات مواجه خواهند شد. اما در مورد بقیه موارد قبلاً‌ توضیح دادم از من سؤال كردند كه آیا طرفداری از یك داوطلب، حتی حضور در ستاد انتخاباتی مانع است؟ عرض می‌كنم صرف این موارد خیر، مانع نیست. مقامات عالی نظام هم قبلا اعلام كردند كه كسانی كه در جریان انتخابات از كاندیدای مورد نظر خودشان طرفداری كردند به تكلیف قانونی و شرعی خودشان عمل كردند. بنابراین به نظرم ما خیلی روشن مواضع رسمی را كه منطبق با قانون است خدمتتان عرض كردیم.

 

 

کد N660746