برلین میزبان نشست چهارجانبه روسیه،‌ اوکراین، فرانسه و آلمان

خبرگزاری ایتارتاس روسیه گزارش داد که مدیران سیاسی وزارت خانه‌های امور خارجه چهار کشور روسیه،‌ اوکراین، آلمان و فرانسه در شهر برلین پایتخت آلمان نشستی در فرمت نورماندی طی امروز( دوشنبه ) به منظور بحث درباره حل و فصل بحران اوکراین برگزار کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ایتارتاس اعلام کرد که در این نشست ویکتور سوروکین، مدیر بخش امور کشورهای مستقل هم سود در وزارت امور خارجه روسیه نماینده این کشور بود.

روز یکشنبه گریگوری کاراسین، معاون وزیر امور خارجه روسیه به خبرگزاری ایتارتاس گفت: دیپلمات‌های روسیه امیدوارند در این نشست گسترش روابط در سطوح مختلف و پیشرفت در اجرای توافق‌های مینسک در ماه سپتامبر مورد بحث قرار گیرد.

کاراسین خاطر نشان کرد:‌ این نشست یک نشست کاملا کاربردی خواهد بود و ما امیدواریم که نیت‌های سازنده ما با یک رفتار سازنده روبرو شود.

وی افزود: مسئله اصلی این نشست بحث بر سر تدارک نشست‌های آینده و اجرای توافقات مینسک است. اوکراین نیز شرکت در مذاکرات امروز را تائید کرده است.

یوجنی پربینوس، سخنگوی وزارت امور خارجه اوکراین در مصاحبه تلویزیونی روز یکشنبه گفت: آلکسی ماکی‌یف، به عنوان مدیر سیاسی اوکراین به برلین رفته است. تدارک برای نشستی در سطح بالاتر در دستور کار قرار خواهد داشت.

وی همچنین خاطر نشان کرد: هم پروتکل مینسک و هم اجرای توافقات مینسک مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وزارت امور خارجه آلمان تاکنون به درخواست برای اظهارنظر درباره این نشست پاسخ نداده است. هنوز مشخص نیست نماینده آلمان در این نشست چه کسی خواهد بود.

وزارت امور خارجه فرانسه نیز نسبت به نماینده این کشور در این مذاکرات اظهار نظر نکرد. یک منبع خبری در برلین به خبرگزاری ایتارتاس گفت که به زودی یک نشست در سطح وزرای امور خارجه روسیه، آلمان، فرانسه و اوکراین برگزار خواهد شد. همچنین هفته نامه آلمانی ولت آم‌زونتاگ نیز به نقل از منابعی در وزارت امور خارجه آلمان گزارش داد که این نشست پس از 7 ژانویه برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

کد N660737