اولاند:از مخالفان "میانه‌رو" سوری حمایت بیشتری شود/تحریم‌ها علیه روسیه لغو شود

سوريه,روسيه,فرانسه

رئیس جمهوری فرانسه امروز(دوشنبه) ضمن درخواست حمایت بیشتر از مخالفان "میانه‌رو" سوری که به دنبال سرنگونی رئیس جمهوری سوریه هستند، هر گونه ائتلاف با رهبر سوریه برای مبارزه با داعش و دیگر افراطگرایان این کشور را رد کرد.

رئیس جمهوری فرانسه امروز(دوشنبه) ضمن درخواست حمایت بیشتر از مخالفان "میانه‌رو" سوری که به دنبال سرنگونی رئیس جمهوری سوریه هستند، هر گونه ائتلاف با رهبر سوریه برای مبارزه با داعش و دیگر افراطگرایان این کشور را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری کویت، فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه بار دیگر نسبت به اینکه "در زمانی که مداخله نظامی در سوریه به خاطر استفاده از تسلیحات شیمیایی توجیه پذیر بود اما صورت نگرفت"، ابراز تاسف کرد.

وی گفت: ما باید از مخالفان در سوریه حمایت کنیم. متاسفانه در سال 2013 با توجه به استفاده از تسلیحات شیمیایی مداخله نظامی در سوریه صورت نگرفت و در حال حاضر داعش در سوریه مستقر شده و برخی به تازگی به این نتیجه رسیده‌اند که نباید با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه مذاکره کنیم.

اولاند ضمن رد تشکیل هرگونه ائتلاف با اسد علیه افراطگرایان در سوریه گفت: بسیار بهتر است که از چنین روابطی پرهیز کنید.

در همین حال وی افزود: فرانسه به صورت یک‌جانبه در لیبی مداخله نخواهد کرد و از جامعه بین‌الملل می‌خواهم تا برای ریشه‌کن کردن این بحران عمیق در لیبی وارد عمل شود.

اولاند ادامه داد: ما مشغول کنترل تروریسم در جنوب هستیم اما فرانسه در لیبی مداخله نخواهد کرد چرا که این وظیفه جامعه بین‌الملل است که به مسئولیت‌های خود عمل کند.

وی در پاسخ به این سوال که اگر عملیاتی با دستور سازمان ملل صورت گیرد آیا فرانسه در آن شرکت خواهد کرد یا خیر، گفت: باید یک دستور و حکم مشخص، یک سازمان مشخص و شرایط سیاسی لازم وجود داشته باشد. اما ما هنوز به این نقطه نرسیده‌ایم.

اولاند در این مصاحبه همچنین گفت: بحران اقتصادی روسیه به هیچ وجه به نفع اتحادیه اروپا نیست و در نتیجه اعمال تحریم‌ها علیه مسکو باید متوقف شود. البته سازش در درگیری‌های اوکراین شرط اصلی برای لغو این تحریم‌ها است.

وی تاکید کرد: اگر روسیه در بحران بماند به نفع اروپا نخواهد بود. من با سیاست مقابله‌ای مخالفم و اعمال این تحریم‌ها باید متوقف شود. البته اگر طرفین در مساله اوکراین به پیشرفتی دست نیابند این تحریم‌ها به شکل سابق خود باقی خواهند ماند.

انتهای پیام

کد N660193