رهبر حزب مردم دموکراتیک ترکیه لغو قانون حد نصاب انتخابات را خواستار شد

تركيه

یکی از رهبران حزب مردم دموکراتیک ترکیه در جدیدترین انتقاد خود نسبت به قانون حد نصاب‌ 10 درصدی برای ورود به پارلمان از رای دهندگان خواست تا این اقدامات را که مانع ورود احزاب کوچکتر سیاسی به پارلمان می‌شود از میان بردارند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، صلاح الدین دمیرتاش، یکی از رهبران حزب مردم دموکراتیک ترکیه در انتقاد اخیرش به حزب حاکم عدالت و توسعه گفت: حد نصاب واقعی در ذهن مرم است. بیایید این حد نصاب را از بین ببرید چون دولت تا زمانی که ما این حد نصاب و مانع را از بین نبریم آن را تغییر نمی‌دهد و نسبت به آن بی‌اعتنا است.

وی در جریان یک سخنرانی برای کنگره استانی حزب در استانبول به رای دهندگان تاکید کرد تا نسبت به حد نصاب درصدی برای ورود احزاب کوچکتر سیاسی به پارلمان توجه کنند و آن را از میان بردارند.

این حد نصاب در دهه 90 میلادی به عنوان روشی برای جلوگیری از ورود احزاب کرد به پارلمان مورد استفاده قرار گرفت اما پیشینیان حزب مردم دموکراتیک با تشکیل ائتلاف‌های انتخاباتی یا ارایه کاندیداهایی در فهرست مستقل این اقدام را دور می‌زنند، به گفته دمیرتاش برداشتن این حد نصاب 10 درصدی یک عنصر اصلی برای روند صلح میان کردها و دولت آنکارا محسوب می‌شود.

اظهارنظرهای دمیرتاش در حالی مطرح شده که دادگاه قانون اساسی ترکیه به دنبال صدور حکم برای شکایات فردی درباره این حد نصاب است؛ اقدامی که دولت آن را مکررا تلاش برای کودتا می‌نامد.

اما دمیرتاش گفت که این حد نصاب خودش میراث خونتای نظامی است که باعث کودتای1980 شد و افزود: از بین رفتن این حد نصاب روند صلح با کردها را سرعت می‌بخشد.

وی همچنین اعلام کرد: هیاتی از جانب حزب مردم دموکراتیک به جزیره امرالی، محل تبعید عبدالله اوجالان، رهبر پ ک ک نرفت چون وضعیت جوی بسیار نامساعد بود و این سفر چند روز آینده صورت می‌گیرد.

انتهای پیام

کد N659492