دیده‌بان حقوق بشر بحرین اقدامات نیروهای رژیم آل خلیفه را محکوم کرد

دیده‌بان حقوق بشر بحرین در بیانیه‌ای اقدامات نیروهای رژیم آل خلیفه در هدف قرار دادن مساجد و محاصره پایتخت را محکوم کرده و از جامعه جهانی خواست تا مقامات بحرینی را به توقف هدف قرار دادن مساجد ترغیب کند.

دیده‌بان حقوق بشر بحرین در بیانیه‌ای اقدامات نیروهای رژیم آل خلیفه در هدف قرار دادن مساجد و محاصره پایتخت را محکوم کرده و از جامعه جهانی خواست تا مقامات بحرینی را به توقف هدف قرار دادن مساجد ترغیب کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از «صدای منامه»، بخش آزادی‌های مذهبی در دیده‌بان حقوق بشر بحرین در بیانیه‌ای اعلام کرد: نیروهای امنیتی بحرین عصر یکشنبه بیشتر ورودی‌های منامه را محاصره کرده و مانع ورود نمازگزاران به مساجد برای ادای نماز که حق قانونی آنان است، شدند. این نیروها تجهیزات خود را در خیابان‌های پایتخت مستقر کرده و ایست‌های بازرسی را در ورودی‌های «القلعه» و «الکنیسه» و همچنین اماکن دیگر جهت ناکام گذاشتن فراخوان‌های مردمی برای مشارکت در نماز در چندین مسجد ایجاد کردند.

در این بیانیه نسبت به سرانجام ادامه هدف قرار دادن مساجد هشدار داده شده و از مقامات بحرینی خواسته شده تا به مجازات طرف‌هایی بپردازند که پنجشنبه گذشته با گلوله‌های صوتی و گاز سمی به مسجد «مومن» در منامه یورش برده بودند.

دیده‌بان حقوق بشر بحرین در این بیانیه در تنگنا قرار دادن نمازگزاران و منع ورود آنان به مساجد را نقض ماده 18 معاهده بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی دانست که بحرین در سال 2006 آن را تصویب کرده است. این معاهده بر آزادی تمامی افراد در انتخاب دین و مذهب خود تاکید دارد.

در ادامه بیانیه تاکید شده است: هدف قرار دادن مساجد تاکیدی بر جنایت‌های مقامات در ویران کردن 38 مسجد در سال 2011 است.

در این بیانیه ضمن محکوم کردن اقدامات نیروهای رژیم آل خلیفه بر لزوم پایبندی مقامات به ماده 22 قانون اساسی بحرین که بر آزادی مطلق شهروندان در انجام مناسک دینی متمرکز است، تاکید شده است.

دیده‌بان حقوق بشر بحرین در این بیانیه از جامعه جهانی خواست تا مقامات بحرین را به توقف هدف قرار دادن مساجد و نمازگزاران ترغیب کند.

به دنبال بازداشت علی سلمان، دبیرکل جمعیت الوفاق بحرین، بزرگترین گروه شیعه مخالف این کشور، تظاهرات گسترده‌ای در مناطق مختلف بحرین رخ داده است. نیروهای رژیم آل خلیفه نیز به تظاهرات بحرینی‌ها حمله بردند.

آنها اخیراً نیز به مسجد «مومن» یورش بردند تا تظاهرات حامیان علی سلمان را سرکوب کنند.

انتهای پیام

کد N659313