برگزاری مذاکرات امنیتی مقامات کره‌جنوبی و چین

وزارت امور خارجه کره‌جنوبی گفت: سئول و پکن امروز (دوشنبه) مذاکرات امنیتی را در سطح مقامات کاری در سئول برگزار و درباره مجموعه‌ای از مسائل امنیتی منطقه‌ای و دو جانبه‌ همچون مسئله کره شمالی مذاکرات می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری یونهاپ، برگزاری این نشست پس از آن مطرح شد که کره شمالی اخیرا با پیشنهاد برگزاری نشستی میان رهبران سیاسی این دو کشور دست دوستی و آشتی به سوی کره جنوبی دراز کرد.

اما روابط پیونگ یانگ با آمریکا خدشه دار شده چرا که واشنگتن در واکنش به حمله سایبری ادعا شده کره شمالی به شرکت سونی پیکچرز، تحریم‌های جدیدی را علیه پیونگ یانگ مطرح کرده است. چین نیز در بحبوحه روابط خدشه‌دار شده‌اش با پیونگ یانگ، بار دیگر موضع خود مبنی بر عدم تحمل سیاستهای هسته‌ای کره شمالی را مطرح کرد.

مذاکرات شش جانبه با حضور کره شمالی، کره جنوبی، آمریکا، چین، ژاپن و روسیه در دسامبر سال 2008 میلادی به دنبال خارج شدن پیونگ یانگ از پای میز مذاکرات، به حالت تعلیق درآمده است. در حال حاضر پیونگ یانگ خواستار از سرگیری بدون قید و شرط این مذاکرات شده اما سئول و واشنگتن گفته‌اند، کره شمالی باید ابتدا تعهد خود نسبت به خلع تسلیحات اتمی را نشان دهد.

منابع دولتی اعلام کردند، مقامات وزارت‌های دفاع و امور خارجه سئول و پکن درباره امضای اخیر برنامه‌ریزی‌های نظامی میان سئول، واشنگتن و توکیو با هدف تبادل اطلاعات درباره برنامه‌های موشکی و اتمی کره شمالی مذاکره می‌کنند.

کره جنوبی و ژاپن اطلاعات محرمانه نظامی درباره تهدیدهای موشکی واقعی کره شمالی را از طریق آمریکا که توافق تبادل اطلاعات نظامی دو جانبه با هر یک از این دو متحد آسیایی‌اش دارد، به اشتراک خواهند گذاشت.

انتهای پیام

کد N659290