مذاکرات صلح لیبی به میانجی‌گری سازمان ملل بار دیگر به تعویق افتاد

دور جدید مذاکرات صلح لیبی به میانجی‌گری سازمان ملل بار دیگر به تعویق افتاد و ممکن است مذاکرات طی روزهای آتی نیز برگزار نشود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، منابع دیپلماتیک اعلام کردند که هدف از این مذاکرات پایان دادن به بحران سیاسی شدید لیبی است اما این مذاکرات طبق برنامه پیش نرفته و ممکن است به زودی برگزار نشود. سازمان ملل در نظر داشت تا امروز (دوشنبه)، دور دوم مذاکرات صلح را برپا کند تا نهایتاً به اختلافات میان دو دولت رقیب و پارلمان پایان دهد.

سازمان ملل ماه‌هاست که برای مذاکرات صلح لیبی برنامه‌ریزی کرده است اما پیشتر گفته بود که در تنش‌های نظامی تلاش‌های آن را تضعیف می‌کند. یکی از دیپلمات‌های سازمان ملل که خواست نامش فاش نشود، گفت: رایزنی‌ها برای برگزاری دور دوم مذاکرات با طرفین ادامه دارد تا درباره زمان‌بندی و راه‌های مذاکرات به توافق برسیم. اما در هر حال مذاکرات امروز برگزار نمی‌شود. هنوز سرنوشت مذاکرات مشخص نیست و هیچ اطمینانی وجود ندارد که مذاکرات ادامه یابد.

دور جدید مذاکرات مذکور به دلیل اختلافات طرفین بارها به تعویق افتاده بود. "برنادینو لئون"، فرستاده ویژه سازمان ملل به لیبی ماه گذشته به شورای امنیت گفت که طرفین درگیر توافق کرده‌اند تا در پنجم ژانویه دیدار کنند. لیبی هم‌اکنون دو دولت و پارلمان دارد و هر گروه برای مشروعیت بخشی به خود تلاش می‌کند. قدرت‌های جهانی نگران هستند که درگیری لیبی به جنگ داخلی ختم شود چراکه گروه‌های شورشی سابق که در سال 2011 معمر قذافی، دیکتاتور سابق لیبی را عزل کردند، به دنبال قدرت هستند.

انتهای پیام

کد N659174