یک فعال دانشجویی:

مردم‌سالاری دینی بر پایه تدبیر است

تشكل دانشجويي

دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد گفت: سیاستمداری که بدون تدبیر تصمیم می‌گیرد خارج از دین عمل می‌کند این درحالیست که مردم‌سالاری دینی بر پایه تدبیر است.

مجید روحانی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: تدبیر از نظر اندیشه اسلامی به معنای تصمیم‌گیری‌هایی است که باعث رشد و تعالی مردم می‌شود. تدبیر عملی است که در یک فضای عقلانی برای تعالی همه مردم گرفته می‌شود و منفعت هیچ گروه و شخص خاصی را در نظر نمی‌گیرد.

وی ادامه داد: اگر جامعه را اسلامی می‌دانیم نباید فراموش کنیم که سیاست اسلامی بر مبنای تدبیر پایه‌گذاری شده است. هر فردی که می‌خواهد خدمتی به مردم کند، باید کارش را بر اساس تدبیر انجام دهد. عنصر تدبیر، عضو لاینفک حکومت اسلامی است.

این فعال دانشجویی با بیان این‌که سیاستمدار باتدبیر منافع کل کشور را در نظر می‌گیرد و نه یک فرد، خاطرنشان کرد: از شاخصه‌های یک سیاستمدار باتدبیر می‌توان به کل‌نگری و منفعت خواهی برای کل کشور اشاره کرد. چنینی سیاستمداری قطعاً به اصول مردمسالاری دینی اعتقاد دارد. در چنین فضای سیاسی مردم نقش اساسی کشور را بر عهده دارند و تصمیمات نیز بر اساس صلاح آنها گرفته می‌شود.

وی افزود: اساساً مردم‌سالاری دینی بر پایه تدبیر است و افرادی که خارج از تدبیر هستند و به فکر منافع جناحی و گروهی خودشان هستند خارج از دین عمل می‌کنند. سیاستمداری که تدبیرمدار نیز هست فضای جامعه را در نظر می‌گیرد و همان‌طور که به نفع مردم، عقلانیت، نظام و کشور است تصمیم می‌گیرد و عمل می‌کند.

انتهای پیام

کد N659090