ولید بن طلال: عربستان سعودی به نقطه خطر رسیده است

تسنیم نوشت:

شاهزاده میلیاردر سعودی در نامه‌ای به وزیر دارائی عربستان ضمن اشاره به برداشت از صندوق ذخیره ارزی به منظور مقابله با کسر بودجه گفت: اکنون به مرحله خطرناکی رسیده‌ایم.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری العهد، چنانچه بهای نفت به کمتر از 50 دلار برسد عربستان نیمی از درآمدهای نفتی خود را که در سال 2013 به 276 میلیارد دلار و در سال 2014 به 248 میلیارد دلار رسید، از دست خواهد داد.

در این میان ولید بن طلال شاهزاده سعودی با انتقاد از سیاست مالی و اقتصادی عربستان تاکید کرد که کشور به مرحله خطرناکی رسیده است.

پس از اعلام کسر بودجه در سال 2015 ناشی از کاهش قیمت نفت، وی به شدت از سیاست اقتصادی عربستان انتقاد کرد.

این شاهزاده میلیاردر سعودی در نامه‌ای به وزیر دارائی عربستان ضمن اشاره به برداشت از صندوق ذخیره ارزی به منظور مقابله با کسر بودجه گفت: اکنون به مرحله خطرناکی رسیده‌ایم.

بن طلال تاکید کرد ریاض نباید از هزینه های تعیین شده در بودجه پا را فراتر می گذاشت به ویژه اینکه بهای نفت سیر نزولی پیدا کرده است.

وی افزود اگر عربستان به هزینه های تعیین شده در بودجه سال گذشته پایبند بود، اکنون دستکم 50 میلیارد دلار مازاد بودجه داشت.

وی همچنین یادآور شد که ناتوانی دولت در کنترل هزینه ها در دو سال اخیر موجب برداشت مبلغ 53 میلیارد دلار از صندوق ذخیره ارزی 750 میلیارد دلاری کشور شد.

این در حالی است که با ادامه روند کاهش بهای نفت از نیمه ژوئن تا کنون قیمت آن به نصف کاهش پیدا کرد که دلیل آن افزایش عرضه نفت و کاهش تقاضای چهانی و نیز افزایش قیمت دلار بود.

اما حساسیت کاهش بهای نفت برای عربستان هنگامی روشن می شود که بدانیم عربستان 90 درصد از درآمد خود را از فروش نفت تامین می کند.

کسری بودجه گریبان گیر عربستان می‌شود

در این میان کسری بودجه فراوان که پیش بینی می شود گریبان گیری عربستان شود، معادل 38.6 میلیارد دلار است که بالاترین رقم کسری بودجه این کشور از سال 2011 تاکنون به شمار می رود.

ریاض در سال 2014 هم اعلام کرد به علت عدم تطابق درآمدها و هزینه های اعلام شده در بودجه، کسری بودجه آن بالغ بر 14.4 میلیارد دلار بود.

4949

کد N659046