ایندیپندنت:

چگونه اشتباه غرب به تقویت تروریسم منجر شد/ آمریکا به هشدارها توجه نکرد

سیاسی

روزنامه انگلیسی ایندیپندنت رویکرد کشورهای غربی در مقابله با تروریست های داعش را تکرار اشتباهات پیشین این کشورها در جنگ با تروریسم عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه انگلیسی ایندیپندنت چاپ لندن پیش بینی کرد تروریست های داعش با وجود حملات ائتلاف غرب علیه این گروه، مواضع خود را در سوریه و شمال عراق حفظ خواهند کرد.

در مطلبی که در این روزنامه به قلم «پاتریک کاکبرن» نگاشته شده آمده است: حملات هوایی آمریکا از هشتم آگوست و سوریه از بیست و سوم سپتامبر هر چند به پیشرفت های داعش خاتمه داده و موجب تلفات سنگین این گروه در کوبانی شده است، اما داعش با هزاران جنگجو و سیستم حاکمیتی خود همچنان در مواضعش باقی مانده و در جبهه های مختلف از جمله مرز جلولاء در عراق و بخش هایی از حلب در سوریه می جنگند.

در ادامه این مطلب نویسنده به اشتباهات ارتکابی توسط آمریکا و همپیمانانش اشاره کرده و آورده است: اشتباهاتی که کشورهای غربی از سال 2011 در سوریه مرتکب شد موجب تقویت قدرت تروریست های داعش شده است. آنها بین سال های 2011 تا 2013 به این نتیجه رسیده بودند که اسد همان راهی را می رود که قذافی در لیبی رفت. آمریکا به هشدار های مکرر دولت عراق و این واقعیت که ادامه جنگ در سوریه می تواند تعادل قوا در عراق را بر هم زده و به جنگ دیگری در این کشور منجر شود، توجه نکرد.

به عقیده کاکبرن در چنین وضعیتی کشورهای حوزه خلیج فارس از فرصت استفاده کرده و با هدف تضعیف دولت شیعی در عراق اقدام به حمایت تروریست های داعش در سوریه کردند. نویسنده با بی نتیجه خواندن اقدامات ائتلاف ضدداعش این سوال را مطرح می کند که آیا امروز شرایط داعش تغییری کرده است؟ وی می افزاید: هر چند داعش امروز دشمنان بیشتری دارد، اما همچنان پا بر جا است. علت این ناکامی این است که حملات هوایی ارتش آمریکا نیازمند حمایت و همکاری نزدیک نیروهای زمینی است، اتفاقی که در کوبانی افتاد. اواسط اکتبر کاخ سفید بر آن شد که اجازه تصرف این شهر و دستیابی به یک پیروزی دیگر را به داعش ندهد.

با وجود این، سیاست های غلط غرب در مقابله با داعش موجب شده است که این گروه تروریستی در میدان نبرد عراق مقاوت کرده و همچنان به جنایاتش ادامه دهد. گفتنی است طی روزهای اخیر ارتش عراق پیشرفت های خوبی در مبارزه با داعش داشته و مناطقی را در استان صلاح الدین از تروریست ها پس گرفتند.