در دیدار شمخانی با عمار حکیم مطرح شد؛

تاکید بر اراده قاطع ایران برای ریشه‌کنی تروریسم

سیاست خارجی

مستندسازی و بیان واقعیت‌های شکل‌گیری فتنه داعش، حامیان آن و شیوه مقابله موثر و واقعی با تروریسم امری مهم به منظور حفظ تاریخ و فرهنگ مقاومت است.

سیدعمار حکیم، رییس مجلس اعلای عراق عصر یک‌شنبه با علی شمخانی، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایلنا، علی شمخانی با تبریک پیروزی‌های اخیر ارتش و نیروهای مردمی عراق در مقابله با تروریست‌ها و آزادسازی مناطق تحت اشتغال، وحدت و همدلی نیروهای شیعه و سنی درعرصه سیاسی و نظامی را دستاورد بزرگی در راستای افزایش قدرت ملی و منطقه‌ای عراق دانست.

او افزود: وحدت و یکپارچگی عراق اصلی‌ترین عامل موفقیت در برابر تکفیری‌ها و حامیان آن‌ها است که سعی دارند با ایجاد تفرقه و طرح مسائل انحرافی، ظرفیت‌های جهان اسلام را در مقابله با نظام سلطه و رسیدن به پیشرفت و توسعه مستهلک کنند.

وی با تمجید از نقش مرجعیت و تحالف شیعی در استقرار ثبات سیاسی و بسیج عمومی برای مقابله با مخاطراتی که تمام شهروندان این کشور را تهدید می‌کند، بر اراده قاطع جمهوری اسلامی ایران برای تداوم حمایت همه جانبه از دولت عراق برای ریشه کنی فتنه تروریسم تاکید کرد.

در پایان شمخانی گفت: مستندسازی و بیان واقعیت‌های شکل‌گیری فتنه داعش، حامیان آن و شیوه مقابله موثر و واقعی با تروریسم امری مهم به منظور حفظ تاریخ و فرهنگ مقاومت است.

وی ظرفیت‌های عظیم فرهنگی عراق هم‌چون برگزاری کنگره اربعین حسینی با مشارکت 20 میلیون زائر از کشورهای مختلف جهان و تامین امنیت آن را فراتر از شعائر دینی و دارای ابعاد جهانی عنوان کرد و افزود: حماسه برگزاری با شکوه اربعین حسینی پشتوانه قدرت سیاسی، فرهنگی و امنیتی عراق و نشان دهنده وحدت مسلمانان با محوریت محبت و ارادت به اهل بیت پیامبر اسلام (ص) است.

سید عمار حکیم، رییس مجلس اعلای عراق نیز ضمن ارائه گزارشی از آخرین تحولات جاری عراق در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و امنیتی تاکید کرد، سیاست توسعه اختلاف و تفرقه در گروه‌های مختلف عراق که طی دوران حضور نظامیان خارجی در این کشور پایه گذاری شد با ظهور نتایج آن از جمله فتنه داعش بر ضد خود عمل کرد.

وی افزود: با افزایش اتحاد و انسجام در میان مردم عراق شکست مفتضحانه‌ای به تروریست‌های تکفیری و حامیان آن تحمیل شده و این روند تا آزادی کامل مناطق تحت اشغال ادامه خواهد داشت.

حکیم در پایان با تاکید بر ضرورت توجه بیش‌تر به بازسازی مناطق آسیب دیده از درگیری‌های نظامی اظهار کرد: با روند رو به رشد ایجاد امنیت در مناطق مختلف عراق لازم است همکاری‌های اقتصادی دو کشور برای توسعه رفاه و سازندگی در ابعاد مختلف افزایش یابد.

کد N658763