آیت‌الله هاشمی در دیدار با سفیر روسیه:| 239122

اگر تدبیر بر تصمیم‌گیری‌ جهانی حاکم بود، تروریسم افزایش نمی‌یافت

سیاست داخلی

اگر عقل و تدبیر بر تصمیم‌گیری‌ها حاکم بود و سیاسی کاری‌ها بر کارها سایه نمی‌انداخت، امروز شاهد افزایش چشمگیر گروه‌های تروریستی نبودیم که این خود پدیده‌ی شوم برای آینده‌ی جهان خواهد بود.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اظهار تأسف از شرایطی که در اوکراین، سوریه، افغانستان و عراق به وجود آمده، گفت: اگر عقل و تدبیر بر تصمیم‌گیری‌ها حاکم بود و سیاسی‌کاری‌ها بر کارها سایه نمی‌انداخت، امروز شاهد افزایش چشمگیر گروه‌های تروریستی نبودیم که این خود پدیده‌ی شوم برای آینده‌ی جهان خواهد بود.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی صبح امروز در دیدار سفیر روسیه در جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به اهمیت تعامل، تفاهم و گفت‌وگو بین کشورهای جهان برای حل مسایل سیاسی منطقه‌ای و بین‌المللی، گفت: هر مقدار که مشکلات سیاسی دامن جامعه جهانی را می‌گیرد، باید دیدارها مذاکرات و گفت‌وگوها برای حل این مسایل بویژه بین کشورهای دوست بیشتر شود.

به گزارش ایلنا، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به سوابق همکاری‌های تهران و مسکو برای حل بسیاری از معضلات منطقه‌ای و بین‌المللی، افزود: هنوز هم زمینه برای گسترش این همکاری‌ها و تعمیم آن به همه مسایل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی وجود دارد.

 آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با اظهار تأسف از شرایطی که در اوکراین، سوریه، افغانستان و عراق به وجود آمده، گفت: اگر عقل و تدبیر بر تصمیم‌گیری‌ها حاکم بود و سیاسی کاری‌ها بر کارها سایه نمی‌انداخت، امروز شاهد افزایش چشمگیر گروه‌های تروریستی نبودیم که این خود پدیده‌ی شوم برای آینده‌ی جهان خواهد بود.

وی با تشریح تاریخ همکاری‌های ایران و روسیه از زمان پیروزی انقلاب اسلامی و تداوم آن در فراز و نشیب‌های اتفاقات 36 سال گذشته گفت: ایران و روسیه باید با تکیه بر مواضع مشترک و توجه به جایگاه خود در جامعه‌ی جهانی در موضوعات موضع‌گیری‌ کنند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، ظرفیت همکاری‌های تهران ـ مسکو را زیاد دانست و گفت: همسایگی، مرز مشترک در دریای خزر و همچنین منابع غنی دو کشور باید برای مسؤولان بهترین دلیل در جهت تقویت روابط و مقابله با تحریم‌های غرب باشد.

جاگاریان نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از حضورش در ایران و با تقدیر از نقش تاریخی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در از سرگیری و گسترش روابط ایران و روسیه، گفت: آماده‌ایم تا بنایی را که جناب‌عالی و مسؤولان سابق شوروی گذاشتید، ادامه بدهیم چون همه‌ی مفاد آن قراردادها در جهت منافع دو کشور بوده است.

سفیر فدراسیون روسیه در تهران با تشریح مواضع کشور متبوع خویش در خصوص مسائل هسته‌ای، گفت: ما از یک طرف جزء 1+5 هستیم و از طرف دیگر شرکای غربی خود را تشویق می‌کنیم که مواضع واقع بینانه‌ای بگیرند.

وی با توجه به شکست سیاست تحریم غرب علیه ایران و روسیه گفت: تحریم برای کشورهایی که همه منابع را دارند، تأثیر ندارد و عاقلانه این بود که غربی‌ها بجای تحریم، به گفت‌وگو روی می‌آوردند.

جاگاریان درخصوص آینده‌ی روابط ایران و روسیه نیز گفت: همه چیز، مخصوصاً منافع دو ملت به ما یادآوری می‌کند که گسترش روابط ایران و روسیه باید گسترش یابد.

 

کد N658703