هاشمی:اگر تدبیر و عقل بر تصمیم‌گیری‌های جهانی حاکم بود، شاهد افزایش تروریسم جهانی نبودیم

ایران و روسیه,اکبر هاشمی رفسنجانی

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:هر مقدار که مشکلات سیاسی دامن جامعه جهانی را می‌گیرد، باید دیدارها مذاکرات و گفت‌وگوها برای حل این مسایل بویژه بین کشورهای دوست بیشتر شود.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام،آیت الله هاشمی رفسنجانی در دیدار سفیر روسیه در تهران با اشاره به سوابق همکاری‌های تهران و مسکو برای حل بسیاری از معضلات منطقه‌ای و بین‌المللی، افزود: هنوز هم زمینه برای گسترش این همکاری‌ها و تعمیم آن به همه مسایل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی وجود دارد.


 هاشمی رفسنجانی با اظهار تأسف از شرایطی که در اوکراین، سوریه، افغانستان و عراق به وجود آمده، گفت: اگر عقل و تدبیر بر تصمیم‌گیری‌ها حاکم بود و سیاسی کاری‌ها بر کارها سایه نمی‌انداخت، امروز شاهد افزایش چشمگیر گروه‌های تروریستی نبودیم که این خود پدیده‌ی شوم برای آینده‌ی جهان خواهد بود.

وی با تشریح تاریخ همکاری‌های ایران و روسیه از زمان پیروزی انقلاب اسلامی و تداوم آن در فراز و نشیب‌های اتفاقات 36 سال گذشته گفت: ایران و روسیه باید با تکیه بر مواضع مشترک و توجه به جایگاه خود در جامعه‌ی جهانی در موضوعات موضع‌گیری‌ کنند.
هاشمی رفسنجانی، ظرفیت همکاری‌های تهران ـ مسکو را زیاد دانست و گفت: همسایگی، مرز مشترک در دریای خزر و همچنین منابع غنی دو کشور باید برای مسؤولان بهترین دلیل در جهت تقویت روابط و مقابله با تحریم‌های غرب باشد.
آقای جاگاریان نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از حضورش در ایران و با تقدیر از نقش تاریخی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در از سرگیری و گسترش روابط ایران و روسیه، گفت: آماده‌ایم تا بنایی را که جناب‌عالی و مسؤولان سابق شوروی گذاشتید، ادامه بدهیم چون همه‌ی مفاد آن قراردادها در جهت منافع دو کشور بوده است.
سفیر فدراسیون روسیه در تهران با تشریح مواضع کشور متبوع خویش در خصوص مسائل هسته‌ای، گفت: ما از یک طرف جزء 1+5 هستیم و از طرف دیگر شرکای غربی خود را تشویق می‌کنیم که مواضع واقع بینانه‌ای بگیرند.
وی با توجه به شکست سیاست تحریم غرب علیه ایران و روسیه گفت: تحریم برای کشورهایی که همه منابع را دارند، تأثیر ندارد و عاقلانه این بود که غربی‌ها بجای تحریم، به گفت‌وگو روی می‌آوردند.
آقای جاگاریان درخصوص آینده‌ی روابط ایران و روسیه نیز گفت: همه چیز، مخصوصاً منافع دو ملت به ما یادآوری می‌کند که گسترش روابط ایران و روسیه باید گسترش یابد.

/212 212

 

 

کد N658662