لیبرمن: اتحادیه اروپا بزرگترین چالش اسرائیل است/معاهده‌های اسلو شکست خورده‌اند

ليبرمن

وزیر امور خارجه اسرائیل و رهبر حزب "اسرائیل خانه ما" امروز (یکشنبه) در گفت‌وگو با سفرای اسرائیل در اروپا گفت: اتحادیه اروپا امروز بزرگترین چالش برای اسرائیل است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری فلسطین، آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه اسرائیل با اشاره به یکسری اقدامات مقام‌های فلسطینی برای مسئول دانستن و محاکمه اسرائیل در مجامع بین‌الملل گفت: معاهده‌های اسلو شکست خورده‌اند.

از جمله اقدامات فلسطین تشکیل یک دولت متحد ملی با حماس در آوریل و ارایه درخواست‌هایی به سازمان ملل برای تشکیل کشور مستقل فلسطین و ارائه درخواستی برای عضویت در دادگاه بین‌المللی کیفری است.

لیبرمن ادامه داد: بزرگترین چالش، دولت فلسطین و کشورهای عربی نیست بلکه کشورهای غربی هستند. بهترین نمونه آن‌ رای گیری شورای امنیت سازمان ملل است.

سه عضو این شورا را کشورهای اتحادیه اروپا تشکیل می‌دهند که دو تا فرانسه و لوکزامبورگ به نفع فلسطین رای دادند و انگلیس هم رای ممتنع داد.

وی افزود: دیدگاه اروپا برای منافع اقتصادی اسرائیل بسیار مهم است. در مورد صادرات اسرائیل غرب اروپا بازار بزرگی محسوب می‌شود. ما باید با غرب و اروپا داد و ستد کنیم.

لیبرمن به این مساله اشاره کرد که رویکرد اتحادیه اروپا در قبال اسرائیل به شدت ناعادلانه است و از انقلاب‌های عربی به عنوان مفر و بهانه برای توجیه جرایم اسرائیل در فلسطین استفاده کرد و گفت: در انقلاب‌های اخیر عربی ما با بی‌عدالتی‌هایی مواجه بوده‌ایم.

لیبرمن اظهار کرد که تلاش‌های اروپا در زمینه ربط دادن مساله فلسطین با روابط اروپا و اسرائیل منجر به افزایش پدیده یهود ستیزی می‌شود.

اظهارنظرهای لیبرمن چند روز پس از آن منتشر شد که فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا به فلسطین و اسرائیل تاکید کرد تا بار دیگر به میز مذاکره بازگردند.

انتهای پیام

کد N658420