راه‌حل بالا بردن امنیت جهان در مقابله با تسلیحات هسته‌ای

مناسب‌ترین راه‌حل برای مقابله با خطر تسلیحات هسته‌ای، اختصاص هزینه‌های به روزرسانی تجهیزات و زرادخانه‌های هسته‌ای و حذف و نابود کردن همه تجهیزات هسته‌ای است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پایگاه خبری هافینگتون پست در گزارشی تحلیلی نوشت: در سومین کنفرانس حقوق بشر که ماه گذشته در وین اتریش برگزار شد، اریک اسکولسر، روزنامه‌نگار برجسته و فعال آمریکایی و نیز نویسنده کتاب «حکم و کنترل» تأکید کرد که این یک معجزه است که با وجود هزاران کلاهک هسته‌ای در سرتاسر جهان هنوز هیچ فاجعه هسته‌ای رخ نداده است اگرچه در نهایت این فاجعه رخ خواهد داد.

این روزنامه‌نگار فعال آمریکایی به یکی از چندین اتفاقی که در حین استفاده از تسلیحات هسته‌ای رخ داده است، ‌اشاره کرد و گفت: در سال 1961 در گلدبورو آمریکا، دو بمب هسته‌ای از یک هواپیمای بمب افکن که به دلیل نقص فنی در حال سقوط بود به بیرون پرتاب شد.

قفل سه مکانیزم از چهار مکانیزم موجود برای انفجار بمب یکی از بمب‌ها به دلیل برخورد با سطح زمین باز شد و تنها باز نشدن قفل ایمنی یکی از چهار مکانیزم بمب، از انفجار یک بمب هیدروژنی 4 مگاتنی جلوگیری کرد.

او ادامه داد: با توجه به چنین مسائلی، به روزرسانی جنبه‌های ایمنی زرادخانه‌های هسته‌ای آمریکا در اولویت قرار دارد.

این در حالی است که چاک هاگل،‌ وزیر دفاع آمریکا از تصمیم دولت برای تزریق میلیاردها دلار در زمینه به‌ روزرسانی تجهیزات و زرادخانه‌های هسته‌ای آمریکا خبر داده است.

با وجود آنکه باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا اخیراً بارها تأکید کرده است که تلاش جامعه بین‌المللی و به خصوص کشورهایی که دارای مواد هسته‌ای هستند برای جلوگیری از دستیابی تروریست‌ها به مواد لازم برای ساختن بمب هسته‌ای باید افزایش یابد، اما بنا به آمارها،‌ بودجه آمریکا برای جلوگیری از دسترسی تروریست‌ها به مواد هسته‌ای و نظارت‌ها ایمنی در سال 2014 نسبت به سال گذشته 17 درصد کاهش داشته است، همچنین تلاش کشورهای مختلف برای دستیابی و یا گسترش تسلیحات هسته‌ای خود با 5 درصد افزایش روبه‌رو بوده است. بر این اساس به نظر می‌رسد اظهرنظرهای اخیر چاک هاگل به بالا رفتن امنیت تسلیحات هسته‌ای کمکی نمی‌کند و تنها بار مسئولیت وزارت دفاع آمریکا را سنگین‌تر می‌کند.

در ادامه این گزارش آمده است: راه‌حل مناسب‌تری که درباره بالا بردن امنیت جهان در مواجهه با تسلیحات هسته‌ای وجود دارد، اختصاص هزینه‌های به روزرسانی تجهیزات ایمنی زرادخانه‌های هسته‌ای به حذف و نابود کردن همه زرادخانه و تسلیحات هسته‌ای است.

بر طبق تخمین کمیسیون بودجه کنگره آمریکا از سال 2015 تا 2023، 35 میلیارد دلار برای به روزرسانی تجهیزات هسته‌ای آمریکا صرف خواهد شد.

سومین کنفرانس حقوق بشر، ‌سازمان کنترل نیروهای مسلح، انجمن دانشمندان آمریکا،‌ اتحادیه فیزیکدانان و موسسه تحقیقات انرژی و محیط در بیانیه‌ای مشترک؛ چهار روش عملی را برای کاهش خطر تسلیحات هسته‌ای و از بین بردن آن به باراک اوباما پیشنهاد کردند:

1-کاهش نقش و اهمیت تسلیحات هسته‌ای. 2- از بین بردن تسلیحات هسته‌ای آمریکا، روسیه و ذخیره تسلیحات هسته‌ای دیگر کشورها. ‌3- تشکیل کنفرانس‌های خلع تسلیحات هسته‌ای. 4- اجرای کامل و جامع معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌ای.

انتهای پیام

کد N658339