دستگیری اعضای یک تیم جاسوسی روسیه در لیتوانی

مقامات لیتوانی یک تیم جاسوسی که احتمال می‌رود در استخدام روسیه بوده باشند را کشف و اعضای آن را دستگیر کردند. این افراد به ارتش لیتوانی نفوذ کرده‌ بودند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه وال استریت ژورنال، متهمان در نزدیکی پایگاه هوایی «زوکنایی» ناتو، تاسیساتی که حفاظت از استونی، لتونی و لیتوانی را به عهده دارند، دستگیر شدند.

مقامات لیتوانی این جاسوس‌ها را افراد یکی از سرویس‌های اطلاعاتی خارجی ناشناس توصیف کرده‌اند. رسانه‌ها نیز گمان می‌کنند که آنها برای روسیه کار می‌کنند.

سرهنگ دوم ویدمانتاس راکلویسیوس از ارتش لیتوانی به خبرگزاری روسی ایتارتاس گفت، یکی از بازداشت‌شدگان یکی از افسران خودش است که به مدت 10 سال در نیروی هوایی لیتوانی خدمت کرده است. یکی دیگر از بازداشت‌شدگان که گمان می‌رود رهبر این گروه جاسوسی است نیز بازداشت شده است.

مقامات لیتوانی تحقیقاتی را در رابطه با این اقدام آغاز کرده‌اند و اینکه احتمالا جاسوس‌ها برای روسیه کار می‌کردند را رد نکرده‌اند.

این رویداد همزمان با آن رخ داد که گمان می‌رود در حال حاضر جاسوس‌های روسی بیشتری نسبت به زمان پایان جنگ سرد در شرق اروپا فعالیت دارند.

گمان می‌رود مسکو همزمان که سیاست‌های توسعه‌طلبانه خود را در کریمه و اوکراین دنبال می‌کند، تعداد جاسوس‌های مخفی خود را نیز افزایش داده است.

انتهای پیام

کد N658048