طیبی در برنامه «بشری»:

مسابقات قرآن دانشجویان فرصت آشنایی مدیران آینده جهان اسلام با پیشرفت‌های ایران است

قرآن کريم,جهاددانشگاهي,پنجمین دوره مسابقات قرآن دانشجویان

رئیس شورای سیاست‌گذاری پنجمین مسابقات قرآن دانشجویان مسلمان در برنامه تلویزیونی «بشری» گفت: برگزاری این مسابقات این فرصت را به مدیران آینده جهان اسلام می‌دهد تا پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران را از نزدیک ببینند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، برنامه تلویزیونی «بشری» که شب‌های جمعه هر هفته به منظور معرفی چهره‌های قرآنی کشورمان به روی آنتن شبکه قرآن و معارف سیما می‌رود، 12 دی‌ماه بعد از انجام گپ و گفتی با حجت‌الاسلام والمسلمین حسن راستگو، کارشناس دینی کشورمان، میزبان حمیدرضا طیبی، رئیس جهاد دانشگاهی و رئیس شورای سیاست‌گذاری پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان بود.

حمیدرضا طیبی طی حضور خود در برنامه تلویزیونی و زنده «بشری» درباره ضرورت برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن در سطح دانشجویان مسلمان، اظهار کرد: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تلاش‌ها بر این بود تا جهان اسلام از قافله پیشرفت عقب بماند، اما با پیروزی انقلاب اسلامی این خودباوری ایجاد شد و تعدادی از جوانان به این فکر افتادند تا توان بچه‌های مسلمان را در تولید علم و فناوری و پیشرفت در تمامی حوزه‌ها، الگوسازی کنند.

وی با بیان اینکه یکی از ملزومات پیشرفت بعد از انقلاب اسلامی، توسعه فرهنگی و پس از آن توسعه علمی و فناوری بود، افزود: جهاد دانشگاهی در سال 59 تشکیل شد و در حوزه فرهنگی یکی از اصلی‌ترین کارهای آن، توجه به قرآن به عنوان کتابی که راهنمای زندگی سعادتمندانه ما در دنیا و آخرت است، بود. براین اساس؛ در سال 60 دبیرخانه فعالیت‌های قرآنی دانشجویی تشکیل و پس از آن مسابقات ملی قرآن دانشجویان آغاز شد که هدف از برگزاری این مسابقات، ترویج قرآن بین دانشجویان در رشته‌های قرائت، حفظ، مفاهیم، تدبر در قرآن و استفاده از آیات قرآن در زندگی فردی و اجتماعی بود.

رئیس جهاد دانشگاهی با بیان اینکه مسابقات ملی قرآن دانشجویان مسلمان 24 دوره توسط جهاد دانشگاهی برگزار شد، عنوان کرد: بعد از 24 دوره، برگزاری این مسابقات را به سازمان‌های دیگر و دانشگاه‌ها واگذار کردیم که هم‌اکنون، هرساله با مسئولیت یکی از بخش‌های دانشگاهی برگزار می‌شود. همچنین بعد از انقلاب اسلامی در حوزه علمی و فناوری نیز اثبات کردیم هیچ مشکلی در جهت رشد علم و فناوری نداریم.

وی یادآور شد: کم‌کم مشاهده کردیم که جهان اسلام از عدم انسجام رنج می‌برد و اتفاقاتی که در جهان اسلام در حال رخ دادن است چندان خوشایند نبوده و چهره نامناسبی را از جهان اسلام به دنیا نشان می‌دهد؛ از طرفی دارای منابع انسانی غنی نیز بودیم اما با این حال از غافله پیشرفت عقب بودیم و به همین دلیل فکر کردیم، فرصت خوبی است تا مسابقات قرآن دانشجویان را در سطح بین‌المللی راه‌اندازی کنیم تا هم ترویج قرآن باشد و هم فرصتی باشد تا دانشجویان جهان اسلام در کنار یکدیگر قرار بگیرند.

طیبی اظهار کرد: دانشجویان مسلمان با آن روحیه آرمان‌گرایانه‌ای که دارند ضمن انجام رقابت در رشته‌های قرآنی، می‌توانند مشکلات جهان اسلام را نیز مورد بحث و بررسی قرار داده و به وحدت و انسجام در جهان اسلام برسند.

وی با اشاره به پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان که هم‌اکنون در برج میلاد تهران در حال برگزاری است، افزود: بحث دیگری که در کنار برگزاری مسابقات قرآن دانشجویان مسلمان دنبال می‌کردیم برگزاری همایش‌ها و کنفرانس‌های علمی و پژوهشی بود و امسال در پنجمین دوره موفق شدیم همایش «وحدت اسلامی، چالش‌ها و فرصت‌ها از دیدگاه قرآن» را روز جمعه، 12 دی‌ماه برگزار کنیم.

رئیس پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان با اشاره به تبلیغات منفی که علیه جهان اسلام و شیعیان در دنیا وجود دارد، عنوان کرد: برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان این فرصت را به دانشجویان مسلمان که مدیران آینده هستند، می‌دهد تا بیایند و ببینند در جمهوری اسلامی ایران تا چه میزان به قرآن اهمیت داده می‌شود؛ دانشجویان مسلمان دیگر کشورها طی حضور در ایران می‌توانند با فعالیت‌های قرآنی ما آشنا شده و از قاریان و حافظان جمهوری اسلامی ایران را از نزدیک ببینند و از نزدیک با پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران در توسعه علمی، فناوری، فرهنگی و اجتماعی نیز آشنا شوند.

وی با اشاره به دانشجویان قاری و حافظ قرآن از 47 کشور جهان در پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان، اظهار کرد: طی حضور دانشجویان مسلمان در ایران، برنامه‌های مختلف بازدیدی برای آنها پیش‌بینی شده که بازدید از توسعه‌های علمی و فناوری، پژوهشکده رویان، اماکن تاریخی و مذهبی و... از جمله این برنامه‌ها است.

رئیس جهاد دانشگاهی عنوان کرد: در حال ثبت دبیرخانه مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان به نام جمهوری اسلامی ایران در آیسسکو هستیم که بعد از ثبت دبیرخانه، می‌توانیم این مسابقات را در کشورهای دیگر برگزار کنیم.

وی در پایان از حمایت‌های صداوسیما از پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان قدردانی کرد و گفت: از شبکه قرآن و معارف سیما نیز که به طور ویژه مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان را حمایت کرده و اطلاع‌رسانی کردند تشکر می‌کنم.

انتهای پیام

کد N657983