رحمانی در جمع خبرنگاران:

بودجه سال 94 بر اساس شاخص‌های اقتصاد مقاومتی بسته نشده است

سیاسی

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از کاهش سهم تولید از محل هدفمندی، عدم توجه بودجه به شاخص های اقتصاد مقاومتی انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، در حاشیه جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی رضا رحمانی رئیس کمیسیون صنایع و معادن در جمع خبرنگاران اعتبارات مربوط به تولید در لایحه بودجه 94 را بررسی کرد.

وی گفت: در حال حاضر یکی از راهبردهای کلان اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی حمایت از تولید ملی است. حمایت از تولید ملی باید محور سایر سیاست های پولی و بانکی کشور باشد.

رحمانی سقوط آزاد قیمت نفت را فرصتی برای حمایت بیشتر از تولید خواند و گفت: افزایش مالیات تولید از دغدغه ها و نگرانی های مهم نمایندگان است، دولت باید درآمدهای مالیاتی خود را از محل فرارهای مالیاتی و محل های جدید پیش بینی کند، راحت ترین راه افزایش مالیات، تولید است اما این راه درست نیست.

وی با بیان اینکه بودجه سال 94 بر اساس شاخص های سیاست های اقتصاد مقاومتی بسته نشده است، گفت: راهبردهای کلان اقتصاد مقاومتی در لایحه بودجه امسال لحاظ نشده است.

رئیس کمیسیون صنایع تاکید کرد: راهبردهای اقتصاد مقاومتی در حمایت از تولید باید خود را در لایحه بودجه نشان دهد.

وی استفاده از ظرفیت معادن را راهکار مناسبی برای جایگزینی درآمدهای نفتی خواند و گفت: بر اساس قانون معادن 65 درصد از درآمد معادن باید به وزارت صنعت اختصاص یابد تا در تولید مصرف شود همچنین 15 درصد از محل این درآمد نیز باید به مناطقی اختصاص داده شود که معادن در آنها وجود دارد تا توسعه یابد اما متاسفانه هیچ گاه این 65 درصد محقق نشده و دولت امسال در بهترین شرایط 20 درصد درآمدهای معادن را به تولید اختصاص داده است.

رحمانی با انتقاد از کاهش بودجه توسعه شهرک های صنعتی در لایحه بودجه 94 گفت: 930 شهرک صنعتی در کشور وجود دارد که از این تعداد 454 شهرک گازرسانی شده، 755 شهرک صنعتی برق دارند و 680 شهرک نیز از آب برخوردارند اما الباقی شهرک ها با مشکل در تامین آب و برق خود روبرو هستند که بدون آن نیز نمی توانند کار کنند.

وی ادامه داد: هر سال 3.5 میلیارد دلار از منابع بانک مرکزی به بانک کشاورزی و صنعت و معدن اختصاص می یافت اما امسال این بودجه حذف شده است.

رئیس کمیسیون صنایع با انتقاد از کاهش 50 درصدی سهم تولید از منابع اجرای قانون هدفمندی، گفت: سال گذشته 10 هزار میلیارد تومان منابع از محل اجرای قانون هدفمندی برای تولید در نظر گرفته شد که امسال در لایحه بودجه به 5 هزار و 200 میلیارد تومان کاهش یافته است.

وی تاکید کرد: انتظار داشتیم دولت در پرداخت یارانه نقدی به ثروتمندان تجدیدنظر کند نه اینکه یارانه تولید را کاهش دهد زیرا تولید بیشترین آسیب را از اجرای قانون هدفمندی دیده و باید راهکارهای جبرانی برای حل مشکل تولید در نظر گرفته شود.

رحمانی، سال جاری را فرصتی تاریخی برای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی خواند و گفت: تنها 71 هزار میلیارد تومان از بودجه عمومی از محل فروش نفت به دست می آید در حالیکه بودجه عمومی کشور 224 هزار میلیارد تومان است. در صورت صفر شدن درآمدهای نفتی، راهکارهای جبران آن سخت نیست. باید برخی تصمیمات اصلاح شده و هزینه های غیرضروری کاهش یابد.

وی گفت: پیشنهاد ما این است که درآمدهای نفتی را در لایحه بودجه صفر در نظر گرفته و یارانه ثروتمندان را قطع کنیم.

رئیس کمیسیون صنایع اقتصاد مقاومتی را یک ضرورت خواند و گفت: اقتصاد مقاومتی یک انتخاب نیست بلکه ضرورتی است که اقتصاد کشور را نجات می دهد.

وی با انتقاد از عدم توجه لایحه بودجه 94 به صادرات؛ گفت: صادرات در لایحه بودجه سال 94 ضعیف دیده شده است. متاسفانه صادرات برخی کالاها کاهش یافته است.

رحمانی در پایان بر لزوم توجه دولت به تامین سرمایه در گردش کارخانه ها و تولید کنندگان تاکید کرد و گفت: سرمایه در گردش برای تولید مثل آب برای کشاورزی است. در حال حاضر ما تجهیزات، کارگر و کارخانه داریم اما سرمایه در گردش برای به حرکت درآوردن چرخ های تولید وجود ندارد.