پیش‌بینی نتیجه مذاکرات کار آسانی نیست

علی اکبر ولایتی

مشاور رهبر معظم انقلاب گفت: غربی‌ها همین که احساس کردند از طریق نظامی به نتیجه‌ای نمی‌رسند، تصمیم‌ گرفتند ابتکار عمل را در دست بگیرند لذا اعلام مخالفت خود را نشان دادند و ظاهراً ائتلافی را تشکیل دادند اما عملاً کاری انجام ندادند تا میراث‌خوار شکست نیروهای داعش باشند.

به گزارش فارس،رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد : داعش، نتیجه طراحی مشترک آمریکا و صهیونیست‌ و عوامل آنان است؛ اقدامات داعش احیای تفکر خوارج در صدر اسلام است و رهبران و ستون فقرات داعش بعثی‌ها هستند؛ این نظر علی‌اکبر ولایتی درباره گروهک تروریستی داعش است.

او در این مصاحبه گریزی به کاهش قیمت نفت زد و گفت: کاهش تصنعی قیمت نفت روشی برای مبارزه با ملت‌های استقلال‌طلب است این توطئه نفتی اولین بار نیست که صورت می‌گیرد و آنان پیش از این نیز از نفت به عنوان سلاح سیاسی استفاده کردند.

اما موضوع هسته‌ای بخش دیگر گفت‌وگوی ما با رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام را شامل می‌شود وی در این راستا می‌گوید؛ ایران از حق هسته‌ای خود نمی‌گذرد طرف مقابل نمی‌خواهد ایران اقتدار صلح آمیز داشته باشد اما ایران از مواضع اصولی خود در مذاکرات هسته‌ای عقب‌نشینی نمی‌کند.
ولایتی در این گفت‌وگو به تشریح تحولات منطقه‌ای و نقش ایران در منطقه و جهان، کاهش قیمت نفت و روند مذاکرات هسته‌ای پرداخته است.

بخشهایی از سخنان دکتر ولایتی:
-آنچه در عراق و سوریه از سوی گروه‌های تروریستی مانند داعش مشاهده می‌کنیم در حقیقت نتیجه طراحی مشترک آمریکا، عوامل آنان در منطقه و صهیونیست‌ها است که سه ضلع مثلث طراحان توطئه تکفیری‌ها را تشکیل می‌دهند که در قالب گروه‌ها و اشکال مختلفی مانند داعش، القاعده، النصره و... به افراطی‌گری می‌پردازند.

-حضرت امام(ره) زمانی مثالی زدند با این مضمون که در زمان اشغال عراق توسط انگلیس پس از جنگ جهانی اول و شکست عثمانی، یکی از دیپلمات‌ها و کاردار انگلیسی‌ها که در نجف یا یکی از شهرهای عراق زندگی می‌کرد، فردی را در حال اذان گفتن دید و معنای آن را نمی‌فهمید و از یکی از ساکنان درباره آن پرسید که آیا این جملاتی که این فرد می‌گوید منافع انگلیس را تهدید می‌کند یا خیر و در پاسخ به کسانی که به وی گفتند که اذان گفتن آن فرد منافع انگلیس را تهدید نمی‌کند گفت اگر این گونه است هر چه می‌خواهد بگوید. بنابراین اسلام منهای سیاست به معنای اسلام منهای اسلام است.
-همانطور که می‌دانید رهبران و ستون فقرات داعش بعثی‌ها هستند، پایه اولیه‌ بعثی‌ها توسط میشل عفلق مسیحی که اصالتاً سوری بود گذاشته شد و این افراد به شاخه چپ دنیا و سکولارها وابسته بودند و جزء مجموعه سوسیالیست‌های جهان بودند که نمایندگانی از بعثی‌هایی سوریه و عراق در برنامه‌های بین‌المللی سوسیالیسم، بعثی‌ها هم شرکت می‌کردند چرا که یکی از شعارهای بعث اشتراک بود که در واقع به معنای سوسیالیسم بود.
-هرچند مشاهده کردید بعثی‌ها در جنگ علیه ایران نشان دادند به هیچ مبنای انسانی و الهی معتقد نیستند و اکنون همین افراد محاسن بلند گذاشتند، لباس‌هایی به سبک صدر اسلام پوشیدند و اعلام می‌کنند که مسلمان واقعی هستند درحالی که به راحتی مردم را می‌کشند و زجر می‌دهند و فیلم‌هایی از کشتن افراد مختلف و بریدن سر خبرنگاران و افراد غیر نظامی نشان می‌دهند که دردآور است.

-یکی از دوستان دیده بود که یک بچه شیرخواره را به عنوان سیبل و هدف‌ تیراندازی قرار داده بودند، بنابراین با توجه به اقبال بسیار زیاد مردم به اسلام در تلاش هستند تا با نمایش این چهره‌های خشن به عنوان چهره حقیقی اسلام موجب اسلام هراسی و پشت کردن مردم به اسلام و از سویی توجیه سرکوبی مسلمانان و ایجاد نفوذ در کشورهای اسلامی شوند.
-به این صورت که اگر داعش شکست خورد بگویند اقدامات ائتلاف ضدداعش موجب شکست داعش شده است بنابراین باید در منطقه حضور داشته باشیم تا دیگر داعشی در منطقه حضور پیدا نکند و در عین حالی که به داعش و دیگر گروه‌های تروریستی توسط عواملشان کمک تسلیحاتی می‌کنند اما تظاهر می‌کنند که اقداماتی را برای مقابله با داعش انجام می‌دهند، درحالی‌ که تشکیل دهنگان این ائتلاف اغلب کسانی بودند که باعث به وجود آمدن این گروه‌های افراطی شدند، در نتیجه اگر نیروهای افراطی مانند داعش پیروز شدند که مدیون کمک غربی‌ها و عواملشان در منطقه ‌هستند و نظر آنان تأمین است و اگر شکست خوردند هم بگویند که شکست داعش به دلیل اقدامات ائتلاف ضد داعش بوده است بنابراین «ز هر طرف شود کشته» به سود آنان است.
- این آدم‌های جانی و بعضاً دچار گرفتاری‌های روانی را جمع کردند و حقوق به آنان می‌دادند و رقم‌های کلانی هزینه می‌کردند و این افراد هزینه را برای خانواده‌اش می‌گذاشت و خودش در سوریه به آدمکشی می‌پرداخت و برای مثال نشان دادند که فردی چچنی که قاتل بیشاز سیصد نفر بود و حالا داعش او را استخدام کرده است.

-حال فکر کنید فردی که گرفتاری روانی دارد برای این فرد انگیزه ایجاد می‌کند که افراد را به قتل برساند و این افراد مانند مزدورانی که در آمریکا به نام گروه بلک واتر اقداماتی در افغانستان و پاکستان انجام می‌دادند یا امثال مزدورانی که در آفریقای جنوبی و کنگو به آدمکشی می‌پرداختند ،به کار گرفته شدند تا در قالب گروه‌های افراطی اسلامی به فعالیت مشغول شوند. همانطور که گفتم فلسفه آنان مانند خوارج در صدر اسلام است.
-اولین بهانه آنان این بود که بشار اسد بر اساس دموکراسی بر سر کار نیامده است و ما می‌خواهیم دموکراسی را در این کشور ایجاد کنیم در حالی که باید سؤال کرد آیا راه ایجاد دموکراسی این است که افراد غیر سوری با استفاده از انواع تسلیحات نظامی به کشتن افراد نظامی و غیر نظامی بپردازند، انفجار ایجاد کنند، تاسیسات زیربنایی را از بین ببرند تا دموکراسی ایجاد کنند، انتخابات کنند، در سوریه نفر بیاورند بنابراین این افراد درصدد ایجاد فضای مشوش برآمده و حتی به سمت تجزیه سوریه و عراق رفتند و حکومت نظامی ایجاد کردند و هرکس اعتراض کرد وی را کشتند که در حقیقت یک حکومت نظامی تحت امر اسرائیل و آمریکا تبدیل خواهد شد.

-(راهپیمایی اربعین) هم از عنایات الهی بود که گوشه‌ای از ظرفیت‌های مسلمانان را به جهان نشان داد و رسانه‌های ارتباط جمعی غربی اقرار کردند که این بزرگترین اجتماع بشری در تاریخ معاصر بود. اول این حرکت تنها این نبود که میلیون‌ها نفر از فاصله‌های دور از بصره به کربلا آمدند و خود را در این حرکت سهیم کردند که خود این حرکت نشانگر مجاهدت و ایمان قوی است و دوم اینکه خود آنان احتمال می‌دهند که در سر راه مورد حمله تکفیری‌ها و افراطی‌ها واقع شوند و به شهادت برسند که با وجود این احتمال حرکت خود را آغاز می‌کنند و نکته سوم که حتی اگر انفجاری رخ می‌داد شهدا را دفن می‌کردند و به راهشان ادامه می‌دادند و ترس از اینکه مورد حمله افراطی‌ها و تکفیری‌ها شوند را نداشتند.
-بنابراین مردمی با هدفی مشترک و ایمانی راسخ و مجاهدت بدون اینکه از مرگ بهراسند و عددشان به بیست میلیون می‌رسد به راه خودشان ادامه می‌دهند و آنان محاسبه می‌کنند چقدر باید هزینه بدهند تا برای مقابله با این ایمان و مقاومت عده‌ای مزدور استخدام کنند.
-در مقابل مردم بدون هزینه راهپیمایی می‌کنند و در اربعین حسینی شاهد بودیم افراد بدون آنکه توقعی داشته باشند هزینه‌های سفر را برای این امر صرف می‌کنند و قدم به قدم مردم را پشتیبانی کرده و بهترین امکانات را در اختیار زوار قرار می‌دادند که اگر محبت اهل بیت(ع) چنین اتصالی بین این افراد ایجاد نکند، امکان ندارد که بشر تشکیلات منظمی را ایجاد کند و بتواند بدون آنکه اختلالی در کشور به وجود بیاورد، راهپیمایی کنند و بعد از آن به منازل خود برگردند و در این راه با صمیمت و ایمان با یکدیگر زندگی می‌کنند و در محبت از یکدیگر سیقت می‌گیرند و چنین محبت و جمیعت جای تقدیر و ستودنی در دنیا بی‌سابقه است به صورتی که بیگانگان نمی‌توانند با بالاترین سلاح که همانا بمب اتم است به مبارزه با همه مردم عراق، شیعیان و اهل تسنن که جمع بسیاری از زائرین را تشکیل می‌‌دادند، بپردازند در حالی که مردم تحت تاثیر تبلیغات تکفیری‌ها و داعشی‌ها قرار نمی‌گیرند و محوری که مردم را به اسلام وصل می‌کند محبت اهل بیت است که در قرآن نیز بر این امر تاکید شده است.
-آنان برای مبارزه با ملت‌های استقلال‌طلب به انواع شیوه‌ها متوسل شده‌اند از آن جمله می‌توان به ایجاد گروه‌های افراطی، تطمیع کردن افراد یک حکومت و بکارگیری آنان علیه حکومت، تحریم کشورها و کاهش قیمت نفت به طور تصنعی با افزایش تولید نفت توسط کشورهایی که وابسته به آنان هستند اشاره کرد که آنان این روش‌ها را به کار می‌گیرند تا بتوانند به لحاظ سیاسی، اجتماعی و اقتصادی و با بکارگیری تمام سیستم‌های تبلیغاتی جنگ سیاسی و اقتصادی به راه بیندازند تا ملت‌هایی که خواستار استقلال است را به هرشکلی که ممکن است شکست دهند.

-این توطئه نفتی اولین بار نیست که صورت می‌گیرد و آنان پیش از این نیز از نفت به عنوان سلاح سیاسی استفاده کردند. به هر حال مجموعه‌ای در این امر دخیل هستند که از امر اقتصادی یک استفاده سیاسی می‌‌کنند.
-اگر قرار باشد کسانی که این اقدامات را انجام می‌دهند از خودشان اختیار داشته باشند و در جهت منافع ملی خود گام بردارند که حتما این اقدامات را انجام نمی‌دادند اما اگر قرار شد تحت امر آمریکا باشند هرچه آنان بگویند انجام می‌دهند.

-در سال‌های 1361 و 1362 نیز شاهد بودیم که ریگان خواستار کاهش قیمت نفت شد و نفت از چهل دلار به زیر ده دلار رسید و در فاصله کوتاهی با اضافه تولید قیمت پایین آمد و در ایران تا حد که نفت تا حدود پنج دلار یا کمتر به فروش رسید، اما ایران تصمیم می‌گیرد در جنگی که به ما تحمیل شده بود و ما نیاز بسیار زیادی به هزینه‌های نفتی داشتیم شاهد بودیم مردم مقاومت کردند و جزایر فاو توسط رزمندگان تصرف شد و ایران این تجربه را دارد و اهداف اساسی را به خاطر توطئه‌های اقتصادی ترک نمی‌کند.
-اگر قرار باشد آنان با فشار سیاسی قیمت نفت را پایین بیاورند این مانند فشاری است که بر فنر وارد می‌کنند و هنگامی که این فشار را بردارند به جای خود برمی‌گردد بنابراین در درازمدت اینگونه نخواهد بود هر چند آنها تا جایی که بتوانند و زورشان برسد این کار را انجام می‌دهند.
-مذاکرات هسته‌ای بر اساس همان راهی که با تدبیر مقام معظم رهبری مدظله‌العالی آغاز کرده بودند و در چارچوبی که ایشان تعیین کردند ادامه پیدا می‌کند و مذاکرات جزء در این چارچوبی که معظم‌له ترسیم کردند نمی‌تواند ادامه یابد و ایران از حق هسته‌ای خود نمی‌گذرد و این شعاری که مردم می‌دهند مبنی بر اینکه انرژی هسته‌ای حق مسلم ماست تنها یک شعار نیست و در عمل نظام به آن پایبند است.

-طرف مقابل نمی‌خواهد ایران اقتدار صلح آمیز را داشته باشد چرا که این امر برای ایران اقتدار به همراه دارد و ایران هم نمی‌خواهد از این توانایی در زمینه هسته‌ای در راستای اقتدار نظامی استفاده کند بلکه در تلاش است در جهت اهداف صلح‌آمیز این کار را به پیش ببرد و ایران به عنوان یک کشور در حال توسعه و مسلمان که دارای تکنولوژی هسته‌ای است در تلاش است تا از منشا انرژی پاک و پایان‌ناپذیر استفاده کند و خلاصه حرف آنها این است که نمی‌خواهند ایران به عنوان کشور اسلامی به قدرت برسد و بنابراین مواضعی اتخاذ می‌کنند که مغایر و مخالف قوانین بین‌المللی است.
-پیش‌بینی نتیجه مذاکرات کار آسانی نیست اما اصولی که می‌بینیم این است که ایران از تکنولوژی، انرژی هسته‌ای و تحقیق و توسعه دست برنمی‌دارد چرا که این امور تحت نظارت مقام معظم رهبری است و ایشان نیز اجازه نمی‌دهند که ایران در مذاکره از مواضع اصولی خود عقب‌نشینی کنند و مردم هم همین را می‌خواهند چرا که برای حفظ استقلال و اقتدار بهای سنگینی را پرداخته‌اند و حاضر نیستند آن را از دست بدهند.
-ایران از جهت ارتباط اعتقادی که با ملت‌‌ها و دولت‌هایی مانند عراق دارد تا جایی که مورد درخواست آنان باشد و بتواند به آنان کمک می‌کند و کمک ایران متناسب با درخواست آنها صورت می‌گیرد چرا که شاهد بودیم ایران در مبارزه با داعش به عراق کمک کرد و توانست تا حدی از اقدامات آنها جلوگیری کند و گام‌های بلندی برداشتند و غرض این است که ارتباط ایران با کشورهای اسلامی از سطح بالایی برخوردار است.

-ایران اعتقاد دارد که سرنوشت هر کشور باید به دست مردم آن کشور نوشته شود حتی اگر آن کشور به ما بسیار نزدیک باشد چرا که ایرادی که ما به غرب داریم این است که غرب می‌خواهد حکومتی در کشورها پایه‌گذاری شود که تحت نفوذ آنان باشد اما ایران از حکومتی که مردم آن کشور بخواهند حمایت می‌کند چرا که سوریه و عراق در دولت جدید بر اساس انتخابات بر سرکار آمدند و هیچ کسی در صحت انتخابات شک ندارد و هرچه مردم عراق، سوریه، یمن و لبنان بخواهند از همان حمایت می‌کنیم و قصد دخالت در امور هیچ کشوری را نداریم

 


23231

 

کد N657535