جدایی طلبان و رادیکالها؛ مولفه‌هایی برای فروپاشی رویای اروپا

سیاسی

دموکراسی، مدارا، صراحت و آزادی، رویاهایی هستند که اروپا مدعی است که همواره برایشان مبارزه می کند اما در سال های اخیر موضوعاتی در قاره سبز رخ داده که این رویا را مورد تهدید قرار داده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدای روسیه، دموکراسی، مدارا، صراحت و آزادی، آن چیزهایی هستند که اروپا همواره برایشان مبارزه می کند. در عین حال هر گونه ایده و حتی از نوع خوبش ممکن است تا پوچی پیش رفته و یا به طرز غیر قابل تشخیصی منحرف گردد. این اصول دموکراسی جامعه اروپایی پشت و رو شده اند: به جای چند فرهنگی، ناسیونالیسم، به جای بردباری و صبر، افراط گرایی و به جای آزادی مبارزه برای جدایی طلبی است.

اتحادیه اروپا، دیگ جوشان فرهنگ، جاه طلبی های سیاسی و آرمانهای اقتصادی است. بسیاری می خواهند به آن وارد شوند و بسیاری هم به آن دست یافته اند. اما سیاست چند فرهنگی که توسط سیاست مداران اورپایی مطرح گردید به مانند راه حلی برای همه مشکلات، به طور جدی خود را بی اعتبار نمود.

«ولادیمیر اشتول» رئیس گروه سیاست منطقه ای دانشکده مدیریت آکادمی اقتصاد ملی و مدیریت دولتی روسیه، در این رابطه می گوید: این سیاست نمی توانست مشکلات را حل کند. به خاطر اینکه مهاجرین قومی از سایر کشورها و قاره ها سازگار نشده و با محیط یکپارچه نمی شوند. این امر در بین مهاجرین ترکیه ای به ویژه در آلمان وجود دارد: آنها عملا در تضاد با ساکنین آلمان زندگی می کنند، بچه ها اغلب زبان آلمانی نمی آموزند، آموزش در مدرسه ها نیز کاملا متمایز است. مشکلات زیادی وجود دارد. همین مسئله را به طور مثال در کشورهای بزرگ اروپایی دیگر می بینیم. محققان نشان می دهند که تا اواسط قرن بیست و یک بیش از 45 درصد از ساکنین شهرهای بزرگ اروپایی یعنی بروکسل، برلین و پاریس مسلمان خواهند بود.

اقتصاد نیز همانند هجوم مهاجرین مضر است: بسیاری از مهاجرین اغلب ترجیح می دهند که کار نکنند و از امکانات خوب بیکاری بهره بگیرند مانند کمک هزینه مادران برای فرزندان و مسکن مجانی. چنین"گردشگری برای مزایای اجتماعی"، ساکنین بسیاری از کشورهای فقیر اتحادیه اروپا از جمله رومانی و لهستان را به سوی خود جلب می کند. در این شرایط خشم و غضب جمعیت بومی آغاز می شود. الکساندر تودوی بورم اولی، استاد گروه ادغام اروپایی دانشکده دولتی ارتباطات بین المللی مسکو معتقد است که تعداد ناسیونالیست ها و رادیکال ها افزایش خواهد یافت.

وی در این رابطه می گوید: راه حل های سازمانی، حقوقی و سیاسی بسیاری وجود دارند که باعث می شوند مهاجرین در جامعه جدید ادغام گردند. اما آنها همیشه قصد یکپارچه شدن را ندارند، تعداد بی شماری از حوادث با این موضوع در ارتباطند، از جمله افزایش اسلام گراها در اروپاست. این پدیده ای است که فعلا راه حلی ندارد. آنها در جستجوی آن هستند ولی نمی یابند.

در بسیاری از مناطق جدایی طلب و استان ها مانند اسکاتلند و کاتالونیا مردم به دنبال استقلال هستند.

ولادیمیر اشتول در این رابطه می گوید: تجزیه طلبی همواره در اروپا وجود داشته و این اواخر به شدت رشد کرده است. این موضوع در میان مردم باسک و اسکاتلند دیده می شود. شرایط به شدت نامتعادل در بالکان و به طور کلی در کشورهای اتحادیه یوگسلاوی سابق وجود دارد. در آلمان اقلیت هایی هستند که ترجیحات ویژه خود را دارند. در واقع می توان در خصوص بلژیک، هلند و بسیاری از کشورهای دیگر هم چنین نظری داد. این تهدیدی جدی است.

تهدید تجزیه طلبی برای کشورهای اروپایی خود به خود از بین نمی رود، این مسئله شدت خود را حفظ می کند. و هر چه سیاست مداران کشورها ی اتحادیه اروپا توجه کمتری به مشکلات رشد کرده نشان دهند به همان اندازه نارضایتی شهرها برای رهایی از چنین ریاست و رهبری بیشتر شده و خودشان مدیریت و ریاست را آغاز خواهند کرد.