مفتی اعظم عربستان جشن میلاد حضرت محمد (ص) را "حرام" اعلام کرد!

عربستان

در حالی که اکثریت مسلمانان جهان به استقبال زادروز پیامبر اسلام (ص) رفته و جشن‌های گسترده‌ای به این منظور برگزار می‌کنند، مفتی اعظم عربستان این اقدام را "حرام" نامید!

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) شیخ عبدالعزیز الشیخ، مفتی اعظم عربستان سعودی اعلام کرده که جشن گرفتن به بهانه میلاد پیامبراسلام (ص) گناه است. روزنامه سعودی عرب‌نیوز می‌نویسد که الشیخ چنین سنتی را خرافه دانسته است.

شیح عبدالعزیز الشیخ، در خطابه‌ای تاکید کرد که رسم جشن گرفتن برای تولد پیامبر اسلام (ص) در دوران صدر اسلام وجود نداشت و صحابه و جانشینان حضرت محمد (ص)، چنین کاری نمی‌کردند. الشیخ گفت هر کس که دیگران را به جشن گرفتن برای میلاد حضرت محمد (ص) ترغیب کند، "مفسد" است.

این در حالی است که مصر، از روز شنبه ۱۱ ربیع‌الاول به استقبال «میلاد النبی» رفته است. در عید میلاد، در سراسر مصر مردم به پخش شیرینی مشغول‌اند.

در سال جاری، میلاد پیامبر اسلام (ص) با جشن‌ میلاد عیسی مسیح (ع) نزد مسیحیان قبطی مصر مصادف شده و سیاستمداران مصری با استفاده از تلاقی این دو مناسبت، شعار وحدت ملی سر داده‌اند.

در کشورهای عربی دیگر هم‌چون تونس، آیین‌های عبادی خاصی به مناسبت میلاد پیامبر اسلام (ص) برگزار می‌شود و عید میلاد با دید و بازدیدهای خانوادگی همراه است.

عربستان سعودی، تنها کشور اسلامی است که میلاد پیامبر اسلام (ص) در آن، عید تلقی نمی‌شود و روز تعطیل نیست.

شبکه تروریستی القاعده در یمن اما از فرا رسیدن سالروز تولد پیامبر اسلام (ص)، برای تهدید شیعیان حوثی استفاده کرده است. شبه‌نظامیان القاعده از شیعیان حوثی خواسته‌اند از گرفتن عید میلاد خودداری کنند وگرنه هرگونه تجمع آنها، هدف "سوءقصدهای مشروع" خواهد بود.

روز میلاد پیامبراسلام (ص) از نظر اهل سنت ۱۲ ربیع‌الاول و در روایات شیعیان ۱۷ ربیع‌الاول است. در ایران، فاصله این دو تاریخ به نام "هفته وحدت" نام‌گذاری شده است.

انتهای پیام

کد N657348