اسرائیل از سفیر فرانسه توضیح خواست

فرانسه در توضیح راجع به رأی مثبت خود به قطعنامه تشکیل کشور فلسطین در شورای امنیت سازمان ملل به رژیم صهیونیستی اعلام کرده است که برای تشویق طرفین به منظور بازگشت به میز مذاکره این کار را انجام داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از روزنامه هاآرتص، مقامات فرانسوی اظهار داشتند، پاتریک مزوناو، سفیر فرانسه در رژیم صهیونیستی پس از احضار به وزارت خارجه این رژیم به دلیل رای مثبت پاریس به قطعنامه تشکیل کشور فلسطین در شورای امنیت اظهار داشته است که فرانسه به این دلیل به این قطعنامه رای مثبت داد تا جلوی اقدامات یک‌جانبه بیشتر از سوی فلسطینی ها نظیر پیوستن به دادگاه کیفری بین المللی در لاهه را بگیرد.

روزنامه هاآرتص گزارش داده که آویو شیرون، معاون مدیر کل اروپای غربی وزارت خارجه رژیم صهیونیستی به سفیر فرانسه گفته که اسرائیل به شدت از این موضع فرانسه و رای مثبت آن در شورای امنیت ناخرسند است.

شیرون در این نشست مدعی شده است: تنها راه پیشرفت حاصل کردن با فلسطینی ها از طریق مذاکرات مستقیم است؛ نه اقدامات یا سیاست‌های یک‌جانبه.

سفیر فرانسه در این نشست گفت که جامعه بین الملل بر این باور یکسان نسبت به شکسته شدن بن بست دیپلماتیک در خاورمیانه و وضعیت خطرناک موجود استوار است.

به گفته وی، فرانسه به این دلیل به قطعنامه فلسطینی ها رای مثبت داده تا طرفین مناقشه خاور میانه را تشویق به بازگشت به میز مذاکره کند.

مزوناو همچنین گفته است که فرانسه با برخی بخشهای قطعنامه فلسطینی ها مخالف بوده و تلاش دارد تا پیش نویسی از جانب خود را تدوین کند.

وی خطاب به اسرائیلی ها تاکید داشته که رای مثبت فرانسه در مخالفت با اسرائیل نبوده بلکه تلاشی به منظور پیش گیری از اقدامات یک‌جانبه بیشتر فلسطینی ها بوده است.

به گفته سفیر فرانسه، پیش بینی پاریس درست از آب در آمده و فلسطینی ها به دلیل رد شدن قطعنامه پیشنهادی در شورای امنیت نزد دادگاه لاهه برای اقدامات دیگر رفتند.

سفیر فرانسه گفته که پاریس برای ارائه نسخه خود از این قطعنامه در شورای امنیت تلاش و در آن اصول مذاکره میان اسرائیل و فلسطین بر سر همه مسائل بنیادین درگیری خاورمیانه را ذکر خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N657087