همایش مطالعات میان رشته‌ای قرآن با تاکید بر روش‌شناسی

در مرحله اعجاز قرآن باید خروجی‌های ما قابل پذیرش باشد

رییس پژوهشکده اعجاز قرآن دانشگاه شهید بهشتی گفت: برای این‌که بتوانیم استفاده بیشتری از اعجاز قرآن داشته باشیم باید سراغ کسانی برویم که دنبال حق و حقیقت هستند و بدون غرض در پی تلاش به اثبات واقعی قرآن هستند.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، طالب‌پور در همایش «مطالعات میان‌رشته‌ای قرآن کریم با رویکرد روش‌شناسی» که همزمان با برگزاری بیست و پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی دانشجویان مسلمان در سالن سعدی برج میلاد برگزار شد، اظهار کرد: کار میان‌رشته‌ای در پژوهشکده اعجاز قرآن انجام می‌شود و تقریبا 7 سال از تاسیس آن در دانشگاه شهید بهشتی می‌گذرد. بحث در مورد اعجاز قرآن به عنوان یک سرمایه برای مسلمانان محسوب می‌شود که از چهارده قرن پیش کمتر مورد استفاده قرار گرفته است و ما در حال حاضر می‌توانیم بهترین استفاده را از آن ببریم.

وی ادامه داد: برای این‌که بتوانیم استفاده بیشتری از اعجاز قرآن داشته باشیم باید سراغ کسانی برویم که دنبال حق و حقیقت هستند و بدون غرض در پی تلاش به اثبات واقعی قرآن هستند. دوم نیت ما ازدیاد ایمان کسانی است که به دنبال حقیقت هستند و در این مسیر باید به گونه‌ای رفتار کنیم که خروجی کارهای ما قابل پذیرش باشد حتی برای کسانی که قرآن را قبول ندارند.

رییس پژوهشکده اعجاز قرآن دانشگاه شهید بهشتی در ادامه با بیان این‌که در رابطه با اعجاز علمی قران 3 محور و دسته‌بندی می‌توانیم داشته باشیم، گفت: مطلب اول این است که باید چیزی بر قرآن تحمیل نشده باشد. دوم این‌که باید یک نظریه‌ای ارائه بدهیم که ثابت شود و بتوانیم از طریق تجربه آن را اثبات کنیم مثل بحث ابرها که در قرآن مطرح است و سومین مرحله آن این است که در ظرف علمی 14 قرن گذشته این مطلبی که در قرآن است در جای دیگری وجود نداشته باشد، با این 3 محور می‌توانیم ثابت کنیم که قرآن کلام انسان نیست و وحی است.

وی در پایان گفت: در مورد لفظ قرآن هم چند اشکال عمده وجود دارد یکی این‌که بعضی از لفظ های قرآن جامع نیست اگر لفظی را در قرآن استفاده می‌کنیم باید ساده باشد و پیچیدگی در آن نباشد. بحث میان رشته‌ای و روش تحقیق در مباحث میان رشته‌ای قرآن یک بحث بسیار شیرین و قابل توجه است.

به گزارش ایسنا در پایان این مراسم هرکدام از دانشجویان در راستای مفاهیم مطالعات میان رشته‌ای قرآن تحقیقاتی را ارائه دادند که توسط داوران بحث و بررسی شد. هم‌چنین در پایان این همایش از 4 استاد نمونه قرآنی تقدیر به عمل آمد.

انتهای پیام

کد N657051