دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در جمع خبرنگاران:

اقتدار ملت‌ها وابسته به توانایی‌های حفظ وحدت آنهاست

سیاست داخلی

اگر کشور‌ها به دنبال امنیت هستند باید پیگیر مسئله یکپارچگی و وحدت باشند چراکه یکپارچگی است که می‌تواند به کشور‌ها برای حل مسئله تروریسم و افراطی‌گری کمک کند.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه امنیت ما با امنیت همه کشورهای منطقه و همه ملت‌ها به یکدیگر به نحوی گره خورده‌اند٬ گفت: اگر کشور‌ها به دنبال امنیت هستند باید پیگیر مسئله یکپارچگی و وحدت باشند یکپارچگی است که می‌تواند به کشور‌ها برای حل مسئله تروریسم و افراطی‌گری کمک کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، آیت‌الله محسن اراکی دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در نشست خبری که امروز عصر برای تشریح برنامه‌های هفته وحدت و بیست و هشتمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی برگزار شد٬ گفت: امروز شرایطی بر جهان اسلام حاکم است و مساله وحدت به عنوان یکی از مهم‌ترین و اصلیترین راه حل مشکلات کنونی بیش از هر زمان دیگر باید مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: وحدت برای همه جوامع٬ منشا قدرت، اقتدار و توان است و ملت‌ها برای حل مشکلات و بالا بردن توانایی‌های خود باید پیگیر مساله وحدت باشند چراکه اقتدار آنها وابسته به حفظ وحدت آنهاست.

اراکی با اشاره به حوادث و رخدادهای منطقه گفت: در شرایط کنونی حوادثی در منطقه و جهان در حال رخ دادن است که حوادث پیرامون منطقه ما می‌تواند همه جهان را تحت تاثیر خود قرار دهد.

وی افزود: ناامنی در پاکستان و افغانستان حتما در حد مرزهای این دو کشور متوقف نخواهد شد زیرا جهان دهکده واحدی است که در هر حادثه‌ای که در هر گوشه‌ای رخ دهد٬ مناطق دیگر را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.

اراکی افزود: امنیت ما با امنیت همه کشورهای منطقه و همه ملت‌ها به یکدیگر به نحوی گره خورده‌اند اگر کشور‌ها به دنبال امنیت هستند باید پیگیر مسئله یکپارچگی و وحدت باشند چراکه یکپارچگی است که می‌تواند به کشور‌ها برای حل مسئله تروریسم و افراطی‌گری کمک کند.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی٬ گفت: امروز تروریسم و افراطی‌گری که منشا یکسان دارند امنیت بشر و ارزش‌های حاکم برآنها و پیشرفت‌های آنها را تحت تاثیر خود قرار داده‌اند امروز خیلی از کشور‌ها با مسئله پراکندگی هویت و از دست دادن وحدت خود مواجه هستند و ما باید بدانیم توان هر ملتی بر میزان قدرت آن برای مقابله با مشکلات این چنینی مشخص می‌شود. اگر هویتی شکسته شود و آن جامعه و ملت دچار شکاف هویتی شوند٬ در معرض سقوط قرار خواهند گرفت.

وی با اشاره به هفته وحدت نیز گفت: امسال برنامه‌های متنوعی برای این هفته در نظر گرفته و تدارک دیده‌ایم که از جمله آنها بیست وهشتمین کنفرانس وحدت اسلامی است.

اراکی اضافه کرد: علاوه بر این کنفرانس ما جشن میلاد پیامبر اکرم (ص) را داریم که در سراسر کشور برگزار خواهد شد و در تهران در آستان حضرت امام خمینی (ره) بر گزار خواهد شد.

دبیر کل مجمع تقریب مذاهب اسلامی گفت: از جمله دیگر برنامه‌ها جشنواره میلاد حضرت رسول است که در روز ۲۵ دی‌ماه در قم برگزار می‌شود و دو جشنواره دیگر در حوزه شعر عربی و فارسی نیز تدارک دیده شده است.

اراکی اضافه کرد: یک شب شعر عربی محلی نیز در خوزستان با همکاری اهالی محلی در آن استان به مناسبت هفته وحدت برگزار خواهد شد که از جمله برنامه‌های دیگر این هفته سلسله نشست‌هایی با حضور شخصیت‌های شعر سنی است.

وی درباره کنفرانس وحدت اسلامی امسال٬ نیز گفت: این کنفرانس با ۳۰۰ تن از شخصیت‌های جهان اسلام خارج از کشور و همین تعداد از شخصیت‌ها و علمای شیعه و سنی در سه روز ۱۷ ۱۸ و ۱۹ دی ماه برگزار خواهد شد.

وی تصریح کرد: مقام معظم رهبری نیز در این کنفرانس حضور خواهند یافت که حضور شخصیت‌ها در یکی از مهم‌ترین برنامه‌های آن‌ها که برگزاری میلاد رسول در مرقد مطهر امام خمینی می‌باشد.

اراکی درباره جزییات این کنفرانس بیان کرد: این کنفرانس ۹ تجمع و کمیسیون مختلف دارد که یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های کنفرانس امسال حضور اقشار مختلف علاوه بر علمای جهان اسلام است.

دبیر کل مجمع تقریب مذاهب اسلامی در این باره گفت: از جمله این اقشار بازرگانان فعال در زمینه تقریب مذاهب، بعضی از روسای دانشگاه‌های جهان اسلام، احزاب مقاومت، نخبگان جهان اسلام، زنان هستند.

وی گفت: در کنفرانس امسال کمیسیون مساعی حمیده تشکیل خواهد شد و گزارشی از کارگرد‌ها و برنامه آینده آن ارائه خواهیم داد. علاوه بر این هیات رئیسه مجمع تشکیل و برنامه‌های آینده را ارائه خواهد کرد.

اراکی یادآور شد: در این کنفرانس از ۶۹ کشور جهان ما افرادی را دعوت کرده‌ایم که ما در دل این کنفرانس از برخی شخصیت‌های تقریبی از جمله امام موسی صدر، علامه شیخ سعید شعبان از لبنان، آیت‌الله واعظ‌‌ زاده٬ نخستین دبیر کل مجمع تقریب مذاهب اسلامی تجلیل خواهیم کرد که در کنار این مراسم آثاری از این بزرگان نیز به نمایش در خواهد آمد.

وی یکی دیگر از مراسم این کنفرانس را رونمایی از فیلم پراهمیت محمد رسول الله (ص) دانست و گفت: مقدمات این فیلم مهیا شده است که انشاالله در این کنفرانس و در هفته وحدت رونمایی خواهد شد.

وی همچنین بیان کرد: در روز آخر کنفرانس همه حضوریافتگان در کنفرانس امسال در نماز جمعه وحدت آفرین تهران شرکت خواهند کرد تا این موضوع تجدید پیمانی بین همه مذاهب اسلامی از جمله شیعه و سنی باشد.

کد N656838