از سوی اراکی انجام شد

تشریح برنامه‌های کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی

هفته وحدت,مجمع تقريب,آيت‌الله اراكي,وحدت,دبيركل مجمع تقريب مذاهب,بیست‌وهشتمین کنفرانس وحدت اسلامی

بیست‌وهشتمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی با موضوع «امت واحده اسلامی؛ چالش‌ها و راهکارها» از هفدهم تا نوزدهم دی ماه مصادف با پانزدهم تا هفدهم ربیع‌الاول برگزار می‌شود.

بیست‌وهشتمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی با موضوع «امت واحده اسلامی؛ چالش‌ها و راهکارها» از هفدهم تا نوزدهم دی ماه مصادف با پانزدهم تا هفدهم ربیع‌الاول برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آیت‌الله محسن اراکی در نشست خبری تشریح برنامه‌های بیست و هشتمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی، اظهار کرد:‌ امیدواریم با همکاری بسیار موثر رسانه‌ها بتوانیم گامی در مسیر وحدت جامعه اسلامی و امت‌های مسلمان برداریم. امروزه شرایطی که در جهان و به خصوص در جهان اسلام حاکم است مساله وحدت مسلمین و جامعه اسلامی است. این مساله به عنوان یکی از مهم‌ترین و اصلی ترین مسائل جهان است.

وی ادامه داد: اصولا وحدت برای همه جوامع منشا قدرت،‌ اقتدار و منشا توان ملت‌ها برای حل مشکلات و بالابردن استعدادها و توانایی‌ ملت‌ها در برخورد با مشکلات است. در شرایط کنونی حوادث منطقه و حوادث جهان، مساله وحدت مهم است و تمام کشورها باید پیرامون وحدت اتفاق نظر داشته باشند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تاکید کرد:‌ همه می‌دانیم ناامنی‌ای که در عراق،‌ سوریه، پاکستان و سایر کشورهاست در حد مرز آن‌ها محدود نمی‌شود. امروز جهان دهکده واحدی است و حوادث هر منطقه سایر مناطق را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. امنیت ما، امنیت تمام منطقه است و یکپارچگی امت‌ها می‌تواند یکپارچگی تمام ملت‌ها را به دنبال داشته باشد.

اراکی یادآور شد: امروزه جریان‌های افراطی و تروریستی تهدیدی برای همه بشریت است به خصوص در منطقه ما با پیداشدن گروه‌های افراطی و تروریسم این خطر بیشتر شده است. پراکنده شدن ملت‌ها و متلاشی شدن آن‌ها سبب می‌شود که هویت ملت‌ها با خطر مواجه شود. پراکندگی عزم ملی را از بین می‌برد و توان هر ملت و عزم ملی آن‌ها در یکپارچگی و وحدت‌شان است. اگر ملت‌ها دچار شکاف هویتی شوند اراده ملت‌ها و کارآیی خود را از دست می‌دهند.

وی در ادامه با اشاره به برنامه‌هایی که مجمع در کنفرانس وحدت امسال دارند، خاطرنشان کرد: در کنفرانس وحدت امسال همانند سال‌های دیگر برنامه‌های موثری داریم که تعدادی از این برنامه‌ها مربوط به خود کنفرانس و تعدادی پیرامون هفته وحدت است. افزون بر برگزاری خود کنفرانس، برنامه جشن میلاد پیامبر اکرم (ص) را در سراسر ایران داریم که این برنامه در تهران با همکاری آستان حضرت امام و در شب جمعه آینده برگزار می‌شود.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ادامه داد: از جمله برنامه‌های جانبی دیگر برنامه جشنواره میلاد پیامبر(ص) است. همچنین جشنواره پیامبر رحمت را در روز 25 دی ماه یعنی یک هفته بعد از کنفرانس وحدت در قم برگزار می‌کنیم. از دیگر برنامه‌های امسال برگزاری دو جشنواره و شعر فارسی و عربی است. همچنین در استان خوزستان شعر عربی محلی را با همکاری نماینده امام در این استان و امام جمعه استان خوزستان برگزار می‌کنیم.

اراکی ادامه داد: از دیگر برنامه‌های کنفرانس امسال رونمایی از سلسله کتاب‌های احادیث مشترک بین شیعه و سنی است که جمع‌آوری این احادیث به همت پژوهشگاه مذاهب اسلامی در قم انجام گرفته و حدود 62 جلد از احادیث مشترک شیعه و سنی ارائه می‌شود.

اراکی در ادامه با بیان اینکه مهمان ویژه مراسم افتتاحیه کنفرانس وحدت امسال همچون سال‌های گذشته ریاست محترم جمهوری است، ادامه داد: کنفرانس وحدت امسال با حضور بیش از 300 نفر از شخصیت‌های بزرگ جهان اسلام و 300 نفر از شخصیت‌های شیعه و سنی ایران در روزهای 17 ،‌18 و 19 دی ماه برگزار می‌شود.

وی گفت: از دیگر برنامه‌های جانبی این کنفرانس حضور در جشن میلاد پیامبر اعظم در مرقد امام (ره) است. همچنین تمامی مهمانان برای تجدید میثاق با امام راحل در حرم ایشان حضور می‌یابند. از دیگر برنامه‌های جانبی برگزاری 9 کمیسیون با موضات مختلف است. یکی از ویژگی‌های کمیسیون‌های امسال این است که اقشار مختلف هم در این کمیسیون‌ها شرکت کرده‌اند. در سال‌های گذشته فقط علما در کنفرانس‌ها شرکت می‌کردند ولی امسال از اقشار دیگر و نخبگان فعال در زمینه تجارت و بازرگانی نیز دعوت کرده‌ایم. همچنین از نخبگان احزاب مقاومت و دانشجویان فعال تقریبی و بانوان فعال در عرصه تقریب در این کمیسیون‌ها شرکت می‌کنند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تاکید کرد: امسال کمیسیون «مساعی حمیده» تشکیل می‌شود و مهمانان ما از 69 کشور مختلف از سراسر جهان دعوت شده‌اند و امیدواریم شاهد یک کنفرانس موثر و اثرگذار باشیم تا دل‌های امت‌های اسلامی یکپارچه و واحد شود.

اراکی ادامه داد: یکی دیگر از برنامه‌های جانبی این کنفرانس که در دل کنفرانس وحدت برگزار می‌شود برگزاری اجلاسی ویژه شخصیت‌های بزرگ تقریبی است که با حضور یکی از شخصیت‌های بزرگ داخلی این تجلیل انجام می‌شود و از 3 تن از چهره‌های برجسته تقریب یعنی امام موسی صدر و آیت‌الله واعظ زاده نخستین دبیرکل مجمع تقریب مذاهب و علامه شیخ سعید شعبان عالم بزرگ اهل سنت لبنان تجلیل به عمل می‌آید و آثار آن‌ها عرضه می‌شود.

وی در پایان گفت: در کنفرانس امسال نمایشگاه‌های متعددی هم برگزار می‌شود و ما امیدواریم که بتوانیم از فیلم محمد رسول الله رونمایی کنیم.

انتهای پیام

کد N656807