آیت‌الله سیستانی شناسایی عاملان ترور ائمه مساجد بصره را خواستار شد/رئیس پارلمان در بصره

عراق

در پی ترور چند تن از ائمه مساجد در بصره مرجع عالی قدر شیعیان در عراق به نماینده خود در استان بصره ابلاغ کرد که باید دستگاه‌های امنیتی در این استان جهت شناسایی عاملان این رخداد ترغیب شوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی المسلة، یوسف الحمدانی، عضو جماعت العراق در گفت‌وگویی مطبوعاتی عنوان داشت: کسانی که ترور شده‌اند از کسانی بودند که به صلح و همزیستی مسالمت آمیز میان مردمان استان بصره ترغیب می‌کردند و خاری در چشم تروریست ها و مجرمانی بودند که خواهان ضربه زدن به وحدت عراق هستند.

وی افزود: ما نمی‌توانیم هیچ طرف یا قشر خاصی را متهم کنیم چرا که عملیات بزرگی در پشت این طرح قرار دارد و هدف آن مشخص است که هدف از آن تخریب عراق و دو دستگی میان مردمان آن است و ما باید این فرصت را از این افراد بگیریم.

الحمدانی از نقش محمد فلک، نماینده آیت‌الله العظمی سید علی سیستانی، مرجع عالی قدر شیعیان در عراق قدردانی کرد و افزود: محمد فلک اعلام کرده است که مرجع عالیقدر شیعیان با وی تماسی برقرار ساخت و تاکید کرد که باید تسلیت وی به مردمان بصره و بالاخص خانواده‌های شهدا ابراز شود.

الحمدانی گفت: آیت‌الله العظمی سید علی سیستانی به نماینده خود در استان بصره ابلاغ کرد که باید دستگاه امنیتی را جهت یافتن عاملان این جنایت شنیع و بازداشت آن‌ها ترغیب کند. پیشتر کمیسیون امنیتی در شورای شهرستان الزبیر در استان بصره از کشته شدن سه تن از ائمه مساجد و زخمی شدن دو تن دیگر در حمله تروریست‌ها در ورودی این شهرستان در غرب استان بصره خبر داد.

محمد الغبان، وزیر کشور عراق نیز دستور تشکیل کمیته‌ای را جهت شناسایی عاملان این رخداد و دلایل آن صادر کرد.

وزارت کشور عراق نیز اعلام کرد که این حادثه با هدف تشدید اختلافات طائفه‌ای و دشمن افکنی علیه طرف‌های دیگر صورت گرفته است و باید نسبت به مکر و نیرنگ دشمنان و افراد نادان احتیاط لازم را پیشه کرد.

در همین راستا دفتر حیدرالعبادی، نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق اعلام کرد که وی تماس تلفنی با فرمانده عملیات بصره و رئیس پلیس این استان برقرار ساخته است تا مساله ترور این علمای دین را پیگیری کند.

دفتر نخست وزیر عراق اعلام کرد که باید تحقیقات لازم در خصوص این جنایت تروریستی که به کشته شدن سه تن از علمای اهل تسنن انجامید به عمل آورند.

العبادی تاکید کرد که باید این گروه‌های تروریستی که امنیت مردمان بصره را تهدید می‌کنند و براساس برنامه‌ها و طرح‌های خرابکارانه عمل می‌کنند از بین برده شوند.

انتهای پیام

کد N656635