سخنگوی وزارت پیشمرگ عراق: شکست داعش در کوبانی نزدیک است

سخنگوی وزارت پیشمرگ‌ کردستان عراق ضمن رد خبر اسارت ده‌ها تن از نیروهای پیشمرگ توسط داعش اعلام کرد: شکست داعش در کوبانی نزدیک است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، هلکورد ملا علی، سخنگوی وزارت پیشمرگ‌ اقلیم کردستان عراق در مصاحبه با روزنامه عربستانی عکاظ با بیان اینکه شکست داعش در کوبانی نزدیک است درخصوص اوضاع کنونی منطقه سنجار گفت: نیروهای ما تاکنون با پیشروی‌های خود در این منطقه بیش از 40 درصد کوه‌های سنجار را تحت کنترل خود درآورده‌اند اما چالش دیگری که با آن روبه‌رو هستیم مساله بمب‌های کاشته شده توسط گروه تروریستی داعش در اطراف منازل این منطقه است که ما را مجبور کرده تا این بمب‌ها را خنثی کنیم و در این راه به زمان نیاز داریم چراکه تا زمانی که منطقه کاملا پاکسازی نشود امکان بازگشت ساکنان به خانه‌هایشان وجود ندارد.

وی افزود: برای انجام این مهم تاکنون هیچ حمایتی را از دولت عراق و یا طرف‌های بین‌المللی دریافت نکرده‌ایم و تصمیم اعزام تیم مهندسی برای خنثی سازی توسط مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق اتخاذ شد و ما برای اجرای این عملیات به حمایت‌های بین‌المللی، لجستیکی و مادی نیازمندیم.

وی ادامه داد: ما همچنان به منظور حمایت از نیروهای خود عملیات‌های جنگی را ادامه داده و اسرار عملیات نظامی خود را مقابل داعش فاش نمی‌کنیم و سعی می‌کنیم تا وظایف خود را به طور کاملا سری و محرمانه پیش ببریم.

ملا علی درخصوص اینکه آیا پیشمرگ‌ها استان موصل را "خط قرمز" می‌دانند یا خیر و آیا نیروهای خود را به آنجا نیز می‌فرستند، افزود: این مساله به تصمیم مسعود بارزانی بستگی دارد و رویارویی نیروهای ما علیه داعش تنها با دستور رئیس اقلیم کردستان عراق صورت گرفت و در تصمیم گیری در این خصوص ما مداخله‌ای نداشتیم بلکه تنها وظایف و دستوراتی را که به ما محول می‌شود، اجرا می‌کنیم.

وی افزود: ما خواهان پیشروی و نابودی داعش هستیم و هرگونه پیشروی به سمت موصل و یا هر منطقه دیگر نیازمند تصمیم بارزانی است؛ چراکه نیروهای ما برای مقابله با داعش در هر جا و مکانی آماده هستند.

سخنگوی وزارت پیشمرگ‌ درخصوص ارزیابی‌اش درباره اوضاع کوبانی تصریح کرد: پیشروی ما در کوبانی چشمگیر بوده و بی‌شک افزایش تلاش داعش برای اجرای عملیات‌های خود در سوریه و تلاش برای ایجاد یک خروجی از کوبانی امری حقیقی است اما با توجه به پیشروی‌های گسترده ما شکست داعش در کوبانی نزدیک است و نیروهای ما با شجاعت تمام، اعضای داعش را به هلاکت می‌رسانند و پایداری ما مقابل تروریست‌ها از ابتدای جنگ بهترین دلیل پیشروی و موفقیت ما است.

وی درخصوص ادعاهای داعش مبنی بر انتقال ده‌ها تن از نیروهای پیشمرگ به سوریه و چگونگی برخورد با این مساله افزود: گروه تروریستی داعش هیچ‌یک از اعضای ما را به اسارت نگرفته و ما این خبر را کاملاً تکذیب می‌کنیم؛ چرا که داعش از ابتدا با به‌کارگیری تمام روش‌ها سعی در ایجاد جنگ روانی دارد و طبیعی است که از طریق این شایعه‌پراکنی‌ها می‌خواهد روحیه نیروهای ما را تضعیف کند.

انتهای پیام

کد N656168