یک فعال دانشجویی:

سیاست بدون ‌تدبیر به سیاست بدون اخلاق تبدیل می‌شود

دانشجويي

دبیرکل سازمان انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد (سادا)، گفت: تدبیر لازمه سیاست‌ورزی است زیرا بدون آن بی‌اخلاقی در سیاست رایج می‌شود.

حامد دلفاردی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: سیاست علمی است که انسان برای پیشبرد اهداف به کار می‌برد. البته متأسفانه در فضای سیاسی امروز جهان سیاست‌ورزی را با حقه‌بازی یکی می‌دانند. این تفکر در مورد سیاست نابجا است و نشان می‌دهد که عاملی در آن از بین رفته که باعث بی‌اخلاقی شده و آن تدبیر در تصمیمات سیاسی است.

وی ادامه داد: تفاوت تدبیرورزی سیاسی با سیاست بدون تدبیر در آن است که سیاستمداری که تدبیر به خرج می‌دهد در مواقع حساس کمترین ضرر را به خود و دیگران می‌رساند و در مواقع معمول بیشترین نفع را هم برای دیگران و هم برای خود به دست می‌آورد.

این فعال دانشجویی همچنین یادآور شد: یک مدیر سیاسی باید عادل باشد. اگر عدالت در کار او نباشد نمی‌تواند بر همه مدیریت کند. مولفه دوم یک سیاستمدار باتدبیر این است که حقوق دیگران را رعایت می‌کند، قانون‌مدار است و بجا صحبت می‌کند.

به گفته وی، بعد از اتمام دوران مسئولیت یک سیاستمدار بی‌تدبیر متوجه می‌شویم که ضرر تصمیم‌گیری‌های او از فایده‌هایش بیشتر بوده است.

دلفاردی همچنین با بیان این‌که سیاستمدار باتدبیر حرف‌هایی در حد توانش می‌زند، ابراز عقیده کرد: ضرورت وجود سیاستمداران باتدبیر را در همه جوامع می‌توان متوجه شد. یک سیاستمدار باتدبیر شعارهایی می‌دهد و مسئولیت‌هایی را قبول می‌کند که در حد توانش است. وقتی بحث تدبیر پیش می‌آید یعنی با سیاستی که از حاشیه و تفرقه به دور است. به طور کلی تدبیر یعنی پیشبرد عقلانی اهداف، به جای پیشبرد اهداف از روی احساسات.

انتهای پیام

کد N655857