یک عضو جامعه اسلامی مهندسین:

تدبیر در سیاست تصمیماتی با حداکثر منفعت و حداقل هزینه است

سیاسی

یک عضو جامعه اسلامی مهندسین گفت: تدبیر در سیاست یعنی اتخاذ تصمیماتی که بیشترین منفعت و کمترین هزینه را برای جامعه داشته باشد.

علیرضا خجسته‌پور در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ‌درباره نقش تدبیر در امور سیاسی اظهار کرد: قبل از استفاده از واژه‌ها باید با معانی آن آشنا شویم. هر واژه‌ای در محل خود کاربرد پیدا می‌کند. تدبیر در حوزه سیاست به این معنا است که وقتی فرد تصمیمی در عرصه سیاست اتخاذ می‌کند، آن تصمیم دارای بیشترین منفعت و کمترین هزینه برای جامعه باشد.

وی با اشاره به حضور فعالانه در صحنه توسط سیاسیون برای اتخاذ تصمیمات مدبرانه تصریح کرد: دیکته نانوشته غلط ندارد و وقتی آدم بیرون از گود باشد شاید خیلی احتیاجی به تدبیر نداشته باشد اما وقتی وارد حوزه کاری خاصی می‌شویم، در این جا عنصر تدبیر معنا پیدا می‌کند. کسی که در سیاست نقش منفعلانه دارد، نمی‌تواند از تدبیر صحبت کند اما با حضور فعالانه آن هم در شرایط سخت و با بکارگیری خرد جمعی و تجارب دیگران می توان تدبیر مناسب به خرج داد.

مسئول واحد ارتباطات جامعه اسلامی مهندسین درباره شاخصه های تدبیر در سیاست اظهار کرد: اولین شاخصه همان گرفتن تصمیمی است که بیشترین منفعت و کمترین هزینه را داشته باشد. شاخصه بعدی رجوع به خرد جمعی و اتخاذ تصمیمات بر مبنای استفاده از نظر کارشناسی و یا مراجعه به آرای عمومی است. یکی از زیباترین تدابیر برای انقلاب همان اندیشه امام راحل بود که بعد از پیروزی با وجود اینکه مردم ایشان را به رهبری برگزیده بودند در اوج تدبیر موضوع انتخاب نظام را به رای عمومی واگذار کردند.

وی در خصوص تبعات بی‌تدبیری در سیاست،خاطر نشان کرد: ممکن است برخی سیاسیون بخواهند تصمیمات خوب بگیرند و کارهای درست انجام دهند اما بی‌تدبیری ممکن است تصمیمات درست را با اجرای اشتباه خراب کند و این مسئله برای کشور هزینه در پی خواهد داشت. منظور از هزینه فقط بعد اقتصادی نیست بلکه ممکن است گاهی یک بی تدبیری باعث هزینه های اجتماعی و سیاسی جبران‌ناپذیری شود.

خجسته‌پور در پایان اظهار کرد: استفاده از مشاوران خوب در زمینه‌های مختلف می‌تواند به تدبیر در سیاست کمک کند. کسی که خود را در معرض رای اعتماد مردم قرار می‌دهد قاعدتا باید تدبیر هم داشته باشد و اگر در تصمیمات گذشته خود تدبیر به خرج داده باشد مردم به او اعتماد خواهند کرد.

انتهای پیام

کد N655433