همایش «وحدت اسلامی، چالش‌ها و فرصت‌ها از دیدگاه قرآن»

علم‌الهدی: قرآن می‌تواند مسلمانان را گردهم جمع کند

قرآن کريم,هفته وحدت,وحدت,جهاددانشگاهي,پنجمین دوره مسابقات قرآن دانشجویان

معاون امور ایران مجمع تقریب مذاهب اسلامی گفت: تفاوت قرآن با سایر کتاب‌های مقدس مانند تورات و انجیل این است که قرآن کلام مستقیم خداوند است که به وسیله جبرئیل بر پیامبر (ص) نازل شد وهر کس خواست مشابه آن را بیاورد نتوانست.

معاون امور ایران مجمع تقریب مذاهب اسلامی گفت: تفاوت قرآن با سایر کتاب‌های مقدس مانند تورات و انجیل این است که قرآن کلام مستقیم خداوند است که به وسیله جبرئیل بر پیامبر (ص) نازل شد وهر کس خواست مشابه آن را بیاورد نتوانست.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین حامد علم‌الهدی در همایش «وحدت اسلامی؛ چالش‌ها و فرصت‌ها از دیدگاه قرآن» که همزمان با برگزاری پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی دانشجویان مسلمان جهان در برج میلاد برگزار شد، با بیان این‌که «عظمت قرآن آنقدر بلند و بالا است که همه ما در مقابل آن کرنش می‌کنیم» اظهار کرد: خداوند در آیاتی از قرآن کریم می‌فرماید اگر این قرآن را بر کوه نازل می‌کردیم نمی‌توانست تحمل کند همانطور که می‌دانید کوه نماد استقامت، مقاومت و ایستادگی است و این آیه خداوند در قرآن نشان می‌دهد که کوه با آن همه عظمت و ایستادگی در برابر قران خشوع می‌کند.

وی تاکید کرد: یکی دیگر از ویژگی‌های پیامبر اسلام (ص) این است که ظرف نزول قرآن قرار گرفت و در عالم هیچ شیء نمی‌تواند این ویژگی را داشته باشد. در حالی که قلب مطهر پیامبر اسلام (ص) محل نزول قرآن شد و این قرآن بلند مرتبه دو بار بر قلب پیامبر (ص) نازل شد. نخستین بار در شب قدر و دومین بار به صورت متناوب بر پیامبر نازل می‌شد که به گفته صحابه ایشان هر بار پس از نزول قرآن رنگ صورتشان تغییر می‌کرد و حتی در زمان نزول اگر پیامبر(ص) سوار بر مرکب بود پیاده می‌شد چرا که مرکب توان تحمل نزول آیات قرآن را نداشت.

معاون امور ایران مجمع تقریب مذاهب اسلامی ادامه داد:‌ قرآن از دیدگاه مسلمانان بالاترین و بهترین سند است. اگر روزی یک کافر به ما مراجعه کند برای معرفی تاریخ انبیاء تنها سندی که می‌توانیم به او ارائه بدهیم قرآن است چرا که قرآن معجزه جاوید رسول الله است. تمام معجزات انبیاء ویژه دوران حیاتشان بود در حالی که قرآن معجزه‌ای است که 14 قرن از او می‌گذرد و هنوز این اعجاز باقی است. خود قرآن دیگران را دعوت می‌کند که اگر می‌توانید مشابه آن را بیاورید.

علم‌الهدی افزود:‌ قرآن کلام بشر نیست. تفاوت قرآن با سایر کتاب‌های مقدس مانند تورات و انجیل این است که قرآن کلام مستقیم خداوند است که به وسیله جبرئیل بر پیامبر (ص) نازل شد وهر کس خواست مشابه آن را بیاورد نتوانست. قرآن در کل دوران تاریخ از تحریف ایمن ماند و هیچ فردی نتوانسته از آن کم یا زیاد کند.

وی گفت:‌ امروز در جنگ‌هایی که ابرقدرت‌ها به کشورهای مسلمان تحمیل کردند متوجه شدند که سرمنشاء نیروی اجتهاد مسلمان آیات قرآنی است به همین دلیل گفتند بیایید قرآن را حذف کنیم اما هرگز نتوانستند یک آیه از‌ آن را حذف کنند و قرآن برای تمام نسل‌هاست. گلستان، بوستان سعدی و حافظ کتاب‌های مورد علاقه مردم است اما ادبیات این کتاب‌ها در جامعه به کار برده نمی‌شود ولی پایدارترین کلام بشر کلام وحی است.

معاون امور ایران مجمع تقریب مذاهب اسلامی اظهار کرد: امروزه تفسیرهای متعددی از قرآن ارائه می‌شود و هر مفسری توانسته تفسیری جدید ارائه بدهد. با تمام این تفاسیر جدید کلام قرآن برای همه قابل فهم است.

علم الهدی در ادامه با اشاره به حدیث ثقلین یادآور شد: رسول الله بارها فرموده‌اند من دو چیز در بین شما به امانت می‌گذارم یکی قرآن و دیگری اهل بیت (ع) است و ما همواره باید به آن تمسک بجوییم و از آن جدا نشویم. برای پرواز به سوی ذات اقدس خداوند کتاب خدا و عترت را نیاز داریم و بهترین مفسران قرآن اهل بیت (ع) هستند.

وی در ادامه با اشاره به تفاوت دو واژه تمسک و توسل یادآور شد: پیامبر (ص) در حدیثی می‌فرماید اگر به قرآن تمسک بجویید گمراه نمی‌شوید ولی متاسفانه در بین مسلمانان مورد کم محبتی قرار گرفته است در حالی که قرآن بزرگترین رکن برای مسلمانان است. قرآن می‌تواند مسلمانان را گردهم جمع کند.

معاون امور ایران مجمع تقریب مذاهب اسلامی در پایان گفت: اگر در جهان امروز دچار فتنه شده‌ایم تنها نجات ریسمان محکم الهی یعنی قرآن است. آنچه که مایه وحدت مسلمانان و نجات بشریت است همین قرآن است. ما امیدواریم بتوانیم با قرآن با جهانیان سخن بگوییم و تفاهم را برقرار کنیم.

انتهای پیام

کد N655361