همایش «وحدت اسلامی، چالش‌ها و فرصت‌ها از دیدگاه قرآن»

مولوی عبدالحلیم: تقوا، انسان را از دوگانگی دور و به وحدت می‌رساند

قرآن کريم,هفته وحدت,وحدت,جهاددانشگاهي,پنجمین دوره مسابقات قرآن دانشجویان

مفتی سیستان و بلوچستان گفت:‌ جهان اسلام امروز بیش از هر روز دیگری نیازمند وحدت و یکپارچگی است اگر یکپارچه شویم می‌توانیم آن عبادتی که مدنظر خداوند است را محقق کنیم و اگر می‌خواهیم دچار دوگانگی نشویم باید تقوا داشته باشیم.

مفتی سیستان و بلوچستان گفت:‌ جهان اسلام امروز بیش از هر روز دیگری نیازمند وحدت و یکپارچگی است اگر یکپارچه شویم می‌توانیم آن عبادتی که مدنظر خداوند است را محقق کنیم و اگر می‌خواهیم دچار دوگانگی نشویم باید تقوا داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مولوی عبدالحلیم قاضی در همایش «وحدت اسلامی؛ چالش‌ها و فرصت‌ها از دیدگاه قرآن» که همزمان با پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان در سالن سعدی برج میلاد برگزار شد، با بیان اینکه «جای خرسندی دارد که در دومین روز از سال میلادی و همچنین در آستانه هفته وحدت که تداعی کننده میلاد دو پیامبر رحمت و مغفرت است در این همایش حضور پیدا کرده‌ام» اظهار کرد: این دو پیامبر یکی پس از دیگری پا به عرصه وجود نهادند و نسبت به جهانیان شفقت، خیر، رحمت و مهربانی داشتند. خداوند با پیامبرانی که برای جهانیان فرستاد رحمت، خیر و سعادت را به جهانیان عرضه کرد.

وی ادامه داد:‌ ایران در راستای وحدت پیش‌قدم است و در فعالیت‌های قرآنی هم بسیار فعال است به خصوص در بین قشر تحصیل کرده و دانشجو. خداوند این فعالیت‌ها را برای ایران و مردم آن عرضه داشته است، اما برای رسیدن به آن وحدتی که مدنظر پیامبر (ص) است باید زمینه‌هایی هم فراهم شود.

مفتی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: قرآن باید در بین تمام اقشار و ملت‌ها جایگاه خود را پیدا کند و برای تاجر بازاری و دانشجو و سایر اقشار الگو باشد.

عبدالحلیم قاضی تاکید کرد: قرآن حبل الله و ریسمان الهی است که به سمت زمین آمده و انسان‌ها باید به آن چنگ بزنند. قرآن همانند آسانسوری است که انسان را به سمت بالا می‌برد. خداوند به وسیله رسول الله انسان‌ها را از دوگانگی نجات داد و آن‌ها را گرد هم جمع کرد. انسان‌ها اگر متفرق باشند طعمه شیطان می‌شوند. خداوند به وسیله قرآن و رسول الله انسان را از سقوط نجات داده است.

وی تصریح کرد: وقتی انسان‌ها یکپارچه شدند وظیفه دارند که سایرین را هم به خیر دعوت کنند. یعنی جمعی که به وحدت رسید نسبت به جهانیان هم باید ادای دین کند. همانگونه که رسول الله نسبت به سایر ادیان همچون مسیحیان و یهودیان احساس وظیفه می‌کرد. یعنی مسلمان باید خیر را برای همگان بخواهد.

وی یادآور شد: یکی از مهمترین فرایض اسلام این است که به دنبال وحدت باشد و تمام جهان را به خیر دعوت کند. رسول الله نوری برای کل جهان است. اگر امت مسلمان با یکدیگر به وحدت برسند هرگز دشمنان راهی به آن‌ها پیدا نمی‌کنند.

مفتی سیستان و بلوچستان در پایان گفت:‌ یکی دیگر از اصولی که برای مسلمانان مهم است اخلاص است. از طریق اخلاص می‌توانیم به موفقیت برسیم. وضعیتی که اکنون دنیا به آن دچار شده بهترین وضعیت برای رسیدن به وحدت وهمگرایی است و در این راستا به وسیله سرکردگی رهبر انقلاب و دولت ایران ان‌شاءالله این وحدت فراهم می‌شود.

انتهای پیام

کد N655356