جلالی در دیدار با رییس سازمان بورس و اوراق بهادار:

عدم وابستگی به نفت نخستین گام اقتصاد مقاومتی است/ بورس در سال جاری رضایت‌بخش نبود

مجلس

نوسانات پرتلاطم قیمت نفت در بازارهای جهانی، تغییرات نرخ سود بانکی و تصمیمات غیرکار‌شناسی در قبال برخی صنایع و بخش‌های تولیدی باعث روگردانی سرمایه‌گذاران از بورس شده است.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در خصوص اقتصاد مقاومتی و قطع وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی، یادآور شد: نخستین پله رسیدن به اهداف سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و افق‌های سند چشم‌انداز، توجه به درآمدهای غیرنفتی و کاهش وابستگی به نفت است.

به گزارش ایلنا، محمد فطانت رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، با حضور در مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با کاظم جلالی رئیس این مرکز دیدار و گفتگو کرد.

کاظم جلالی در این نشست با اشاره به وضعیت فعلی بازار بورس، گفت: بازار بورس در سال جاری آنچنان که باید رضایت‌بخش نبوده است و نوسانات بسیاری در این بازار در ۹ ماه گذشته مشاهده است.

وی بازار بورس را از ابزارهای مناسب و کارآمد در جمع‌آوری نقدینگی‌های سرگردان و انتقال آن به بخش تولید دانست و تصریح کرد: با اتخاذ سیاست‌ها و تصمیمات اصولی می‌توان زمینه‌های مشوق جهت جذب سرمایه‌ها در بورس را فراهم آورد.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: حباب‌های ناگهانی ایجاد شده در بازارهایی همچون سکه و ارز باعث شده است تا حجم نقدینگی موثر در بورس به سمت بازارهای هیجانی انتقال پیدا کند که این برای اقتصاد کشور مضر خواهد بود.

وی افزود: نوسانات پرتلاطم قیمت نفت در بازارهای جهانی، تغییرات نرخ سود بانکی و تصمیمات غیرکار‌شناسی در قبال برخی صنایع و بخش‌های تولیدی باعث روگردانی سرمایه‌گذاران از بورس شده است که باید با تقویت اقتصاد غیرنفتی و ایجاد ثبات در تصمیم‌گیری، از فرار نقدینگی‌های مورد نیاز بخش تولید جلوگیری نمود.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در خصوص اقتصاد مقاومتی و قطع وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی، یادآور شد: نخستین پله رسیدن به اهداف سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و افق‌های سند چشم‌انداز، توجه به درآمدهای غیرنفتی و کاهش وابستگی به نفت است که در تقویت این عامل باید به بخش خصوصی و حضور آن در اقتصاد کشور به طور جدی و عمل‌گرا توجه شود.

محمد فطانت رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز در این دیدار با اشاره به وضعیت بازار سهام گزارشی از عمکلرد فعلی این سازمان ارائه نمود.

وی رونق بازار بورس را نیازمند همکاری و تعامل تمامی دستگاه‌ها و قوای سه‌گانه دانست و تاکید کرد: جهت جذب سرمایه‌ها در بورس و ایجاد مشوق، باید دغدغه‌های سرمایه‌گذاران از بی‌ثباتی بازار و تصمیم‌گیری‌های شتاب‌زده رفع شود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در پایان با تاکید بر تلاش در جهت رونق بورس، بر لزوم همکاری با مرکز پژوهش‌های مجلس جهت ارتقای همکاری‌های کار‌شناسی تاکید کرد.

کد N655155