نوری مالکی: عراق الگویی برای دیگر کشورهاست/حضور نیروهای بیگانه در کشور به پایان رسیده است

عراق

معاون رییس جمهوری عراق با بیان اینکه حضور نیروهای بیگانه در عراق به پایان رسیده است، گفت: عراق الگویی برای دیگر کشورهاست چرا که توانست نیروهای بیگانه را از خاک خود خارج کند و حاکمیت خود را به دست آورد.

معاون رییس جمهوری عراق با بیان اینکه حضور نیروهای بیگانه در عراق به پایان رسیده است، گفت: عراق الگویی برای دیگر کشورهاست چرا که توانست نیروهای بیگانه را از خاک خود خارج کند و حاکمیت خود را به دست آورد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از شبکه خبری المسله، "نوری مالکی" معاون فواد معصوم، رییس جمهور عراق در سخنرانی خود در جشن حزب الدعوه که به مناسبت سالروز عقب نشینی نیروهای آمریکایی از عراق و روز حاکمیت این کشور در سالن فرهنگ و هنر در مرکز شهر کربلا و با حضور رهبران حزب الدعوه، رهبران قبایل و نمایندگان داوطلبان مردمی برگزار شد، گفت: بسیار برای ما سخت بود که کشورمان را تحت اشغال نیروهای خارجی ببینیم که موجب دودستگی در میان عراقی‌ها و آغاز جنگ طایفه‌ای در این کشور به بهانه مقابله با اشغالگری شد.

وی افزود: همبستگی در میان عراقی‌ها وجود دارد اما حضور بیگانگان انگیزه‌ای برای ایجاد دودستگی و جنگ طایفه‌ای است که ما توانستیم از طریق اشتی ملی با آن مقابله کنیم.

مالکی خاطرنشان کرد: عراق الگویی برای کشورهای جهان به شمار می‌آید چراکه توانست نیروهای بیگانه را از خاک خود براند و حاکمیتی را به دست آورد که بسیاری از کشورها در طول 50 سال نتوانستند آن را به دست آورند.

وی خواهان بزرگداشت و برگزاری جشن سالروز تحقق حاکمیت عراق و مقابله با هرگونه تلاش برای نقض حاکمیت عراق از سوی بیگانگان شد.

مالکی ادامه داد: تشکیل نیروهای داوطلب مردمی ایده‌ای بود که ما قبل از رخدادهای موصل با عنوان بسیج مردمی جهت مقابله با طرح سرنگونی دولت به آن چشم دوخته بودیم.

وی گفت: خطابه‌هایی که با گرایش طایفه‌ای ایراد می‌شود، همچنان ادامه دارد. برای همین ما خواهان پایان این خطابه‌ها، کنفرانس‌ها و تمامی تلاش‌ها برای تقسیم عراق هستیم.

مالکی تاکید کرد: حضور نیروهای بیگانه در عراق به پایان رسیده و حزب بعث دیگر هیچ‌گاه باز نمی‌گردد و هیچ‌کس حق ندارد از این مساله حرف بزند بلکه همگان باید از دولت حمایت کرده و به تقویت آن بپردازند.

روز چهارشنبه گذشته مصادف با سالروز آغاز عقب نشینی نیروهای آمریکایی از عراق در سال 2011 بود.

انتهای پیام

کد N655050