انتقاد سردبیر روزنامه تودی زمان از شرایط نامساعد آزادی مطبوعات در ترکیه

یکی از سردبیران روزنامه تودی زمان ترکیه که ماه گذشته میلادی در جریان تلاش دولت این کشور برای برخورد با رسانه های مخالف دولت بازداشت شد،‌ با انتشار ویدیویی از چگونگی بازداشت خود و همچنین وضعیت ناگوار آزادی مطبوعات در ترکیه سخن گفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از روزنامه تودی زمان، "اِکرم دومانلی"، سردبیر روزنامه تودی زمان، در ویدیویی که جدیدا در اینترنت منتشر کرده به بیان حوادث دوران بازداشتش و شرایط نه چندان خوبی که در این مدت تجربه کرده، پرداخت. در این ویدیو همکاران دومانلی در روزنامه تودی زمان به بازداشت او اعتراض کرده و شعار های اعتراضی سر می دهند. روزنامه تودی زمان منتقد دولت ترکیه بوده و بیشتر از هر رسانه دیگر در این کشور به پوشش رسانه ای مساله تحقیقات ضد فساد علیه دولت ترکیه می پرداخت.

نیروهای پلیس ترکیه در تاریخ 14 دسامبر به دفتر روزنامه تودی زمان حمله کرده و دومانلی را به همراه چند خبرنگار دیگر این روزنامه از جمله "هدایت کاراجا"،‌ مقام اجرایی شبکه STV بازداشت کردند. اتهام دومانلی مربوط به یک گزارش خبری و دو ستون درباره یک گروه ترک مرتبط با القاعده است. او می گوید هرگز اطلاعی از این مطالب نداشته و ستونهای یاد شده متعلق به دو ستون نویس دیگر بوده که منتقد روزنامه تودی زمان هستند و یکی از آنها ماه ها پیش نوشت مطلب برای تودی زمان را متوقف کرده است.

دومانلی در ویدیوی مذکور می گوید که آزادی مطبوعات در ترکیه مورد تهدید جدی قرار داشته و مسئولان رسانه ها تحت فشار مقامات دولت ترکیه قرار دارند.

دومانلی در پایان این ویدیو در کنار ساختمان روزنامه تودی زمان ایستاده و می گوید:"من یک خبرنگارم.خبرنگاری یک جرم نیست."

از سوی دیگر روزنامه تودی زمان گزارش داد،‌ یکی از افراد نزدیک به دولت ترکیه که تحت نام مستعار "فؤاد آونی" در روزنامه ها اقدام به افشاگری علیه دولت می پردازد، اخیرا فاش کرد که دولت رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه یک گروه محرمانه تشکیل داده که ماموریتش مقابله با منتقدان و مخالفان دولت ترکیه است.

این افشاگر که در صفحه خود در شبکه اجتماعی توییتر،‌چندین طرح دولت ترکیه را پیش از اعلام فاش کرده و همواره افشاگری هایش درست از آب در آمده، اخیرا عنوان کرد که گروهی تحت نام گروه " مطالعات کیهانی" یک مرکز عملیات پنهانی تشکیل داده تا با دریافت دستورالعملهای ویژه از سوی اردوغان دسیسه های جدیدی علیه مخالفان او طراحی کند.

به گفته آونی، این مرکز درساختمانی در محله آکای در منطقه چانکایای آنکارا قرار دارد و پیشتر مورد استفاده دفتر مبارزه با قاچاق و جرایم سازمان یافته پلیس ترکیه بوده است. به گفته این افشاگر،‌ این گروه محرمانه به طور غیرقانونی توسط نزدیکان اردوغان تشکیل شده تا جلوی درز اطلاعات به رسانه ها را گرفته و وی شخصا نام همه اعضای این گروه را می داند و در آینده نزدیک هویت همه آنها را فاش خواهد ساخت.

آونی مدعی شد که در این گروه یک معاون دادستان کل،‌چهار دادستان عادی، و مقامات دفتر مبارزه با تروریسم و جرایم مالی و دفتر مبارزه با قاچاق و جرایم سازمان یافته پلیس ترکیه حضور دارند.

انتهای پیام

کد N654871