مشاور عالی روحانی: دولت سرمایه بانک ها را افزایش می دهد/ به تورم زیر 18 درصد دست یافتیم

اکبر ترکان

مشاور عالی رئیس جمهور با اشاره به اینکه افزایش سرمایه بانک‌ها مد نظر دولت قرار گرفته است گفت: بنگاه‌های کوچک باید از بانک‌ها کمک بگیرند. صندوق‌هایی که در بورس فعالیت می‌کنند, می‌توانند سرمایه گذاری در کشور را مدیریت کنند.

به گزارش تسنیم، اکبر ترکان صبح امروز در نهمین اجلاس سراسری گروه های تخصصی عمران سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور که در هتل پردیسان برگزار شد گفت: این همایش می تواند زمینه ساز ارتقاء علمی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور شود.

ترکان با اشاره به اینکه سوانح عملیات گودبرداری در کشور باید کاهش پیدا کند گفت: دولت در ماه گذشته به تورم زیر 18 درصد دست یافته است.

او با اشاره به اینکه این کاهش تورم به معنی کاهش قیمت ها نیست گفت: این کاهش تورم به معنای مهار قیمت ها در سراسر کشور است.

مشاور عالی رئیس جمهور با اشاره به اینکه دولت برنامه‌ای ویژه برای خروج از رکود در کشور دارد گفت: این خروج از رکود در سه سطح دنبال می‌شود. نخست تصمیماتی که باید وزارتخانه‌ها بگیرند و سپس تصمیماتی که باید به تصویب هیئت وزیران برسد و سوم تصمیماتی که باید به تصویب مجلس برسد. بخش 1 و 2 از مرحله تصویب گذشته و ابلاغ شده است.

او گفت: متاسفانه در بخش سوم تاخیرات بسیار زیادی به وجود آمده است. بودجه عمرانی کشور، اجرای طرح‌های ملی و استانی و توجه ویژه به بازار مسکن می‌توانند به خروج از رکود در کشور کمک کند.

ترکان به تخصیص 100 درصدی بودجه عمرانی استان‌های کشور اشاره کرد و گفت: توجه ویژه به بازار مسکن یکی از ابزارهایی است که کشور می‌تواند از رکود خارج شود. متاسفانه پروانه‌های صادر شده در استان‌ها نسبت به سال‌های گذشته کاهش یافته است.

او گفت: در این عرصه بانک‌ها باید به کمک صنعت بیایند و بازار سرمایه نیز باید این نقش را ایفا کند. بخش بزرگی از منابع بانک‌ها در معوقات آشکار و پنهان قرار گرفته است، این معوقات بانکی مجموعا بیش از 220 هزار میلیارد تومان است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور گفت: معوقات پنهان و آشکار کشور بیش از 82 هزار میلیارد تومان، معوقات مسکن مهر 48 هزار میلیارد تومان، طرح‌های زودبازده 23 میلیارد تومان است.

او با اشاره به اینکه افزایش سرمایه بانک‌ها مد نظر دولت قرار گرفته است گفت: بنگاه‌های کوچک باید از بانک‌ها کمک بگیرند. صندوق‌هایی که در بورس فعالیت می‌کنند مورد اعتماد مردم هستند و می‌توانند سرمایه گذاری را در کشور مدیریت کنند.

ترکان گفت: در استان خراسان رضوی شرکت‌هایی هستند که سهام زیادی را فروخته‌اند هرچند ممکن است مشکلات بسیار زیادی داشته باشند اما ما باید این شرکت‌ها را با قانون مطابقت دهیم. نباید اعتماد مردم در این زمینه سلب شود.

مشاور عالی رئیس جمهور گفت: سپرده‌هایی که در برخی از کشور‌ها وجود دارد باید به صورت دقیق ساماندهی شود، یکی از رویکردهای اصلی دیگر دولت توجه ویژه به موضوع صادرات است.

ترکان با اشاره به اینکه از بخشی از ظرفیت قانون نظام مهندسی ساختمان کشور استفاده نشده است گفت: هرچند من اعتقاد دارم باید اصلاحات بسیار زیادی در این قانون انجام شود اما همین قانون ظرفیت‌های بسیار زیادی دارد که فعال نشده است.

او با تاکید بر اینکه باید حرفه‌ای‌ها در کشور ساختمان بسازند گفت: در این زمینه باید 2 پروانه صادر شود یکی پروانه شهرسازی و دیگری پروانه اجرایی است. وضعیت نظارت در استان خراسان رضوی مطلوب نیست و باید طرح نظارت بر اجرای نظارت در خراسان رضوی اجرایی شود.

مشاور عالی رئیس جمهور گفت: برخی از ناظرین اسنادی را صادر می‌کنند در حالی که حتی ساختمان را هنوز مشاهده نکرده‌اند، برخی از ناظرین دیگر زمانی که حادثه‌ای رخ می‌دهد حتی با محل حادثه آشنایی کافی ندارند، این نواقص باید حل شود.

ترکان با اشاره به اینکه نظارت شرکت‌های حقوقی نیازمند یک بازبینی اساسی است گفت: شرکت‌های حقوقی پروانه‌ای را کرایه می‌کنند و این موضوع یک اشتباه بسیار بزرگ است. باید ظرفیت‌های معطل این قانون آزاد شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور گفت: یکی از موضوعات مهم که به دغدغه اصلی من تبدیل شده کاهش صدمات ساختمانی است، تلفات ساختمانی در کشور خارج از عرف و قاعده است متاسفانه افسر ایمنی ساختمان در کشور هنوز برقرار نشده است.

او گفت: شرکت‌های حقوقی کارآمد در قالب یک نظام صنعتی مدرن شکل نگرفته‌اند. گردش پول زائد در کشور نباید زمینه ساز مفسده باشد اگر قرار است نظارت در 5 بخش انجام شود پرداخت‌های مالی نیز باید در 5 بخش انجام شود.

 

 

23231

 

کد N654824