واکنش نتانیاهو به درخواست فلسطین برای پیوستن به دیوان بین‌المللی کیفری

سیاسی

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در واکنش به درخواست فلسطین مبنی بر پیوستن آنها به دیوان بین المللی کیفری، آن را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از یورو نیوز، پس از رد درخواست مقامات فلسطینی برای ملزم کردن رژیم صهیونیستی به پایان دادن به اشغال سرزمینهای فلسطینی طی سه سال آینده، توسط شورای امنیت، نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس مدعی شد: ما از دیوان بین المللی کیفری می خواهیم که درخواست تشکیلات خودگردان فلسطین برای پیوستن به این دیوان را رد کند. چون تشکیلات خودگردان یک کشور نیست، بلکه نهادی وابسته به یک سازمان همچون حماس است که مرتکب جنایات جنگی شده است.

وی مدعی شد: اما اسرائیل یک کشور قانون مدار است که یک ارتش اخلاق محور دارد و به تمام قوانین بین المللی احترام می گذارد. ما همان طور که سربازان اسرائیلی از ما دفاع می کنند ما هم از آنها دفاع خواهیم کرد.

اما صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد فلسطینیان با نشان دادن نامه درخواست تشکیلات خودگردان برای پیوستن به دیوان بین المللی کیفری، بر تعهد کشورش به قوانین بین المللی تاکید کرد.

او گفت: فلسطین یک کشور تحت اشغال است. فلسطین به تمام تعهدات خود در قبال کنوانسیونها و عهدنامه های بین المللی که امضا کرده عمل کرده است. ما همچنین خواستار پیوستن به معاهده منع گسترش سلاحهای هسته ای و دیوان بین المللی کیفری، هستیم.

محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطین، روز چهارشنبه بیست توافق بین المللی را به امضا رساند.

پیوستن احتمالی این تشکیلات به دیوان بین المللی کیفری، می تواند راه را برای محاکمه مقامات اسرائیلی به اتهام جنایات جنگی هموار کند.