کرزای: هر روز با غنی دیدار وگفت‌وگو دارم

حامد کرزای، رئیس جمهوری پیشین افغانستان گفت، تقریبا هر روز با جانشین خود در سمت ریاست جمهوری دیدار کرده و در مسائل سیاسی کلیدی به او مشاوره می‌دهد؛ نقشی که می‌تواند موجب نگرانی غرب درباره روابط با کابل شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، کرزای در مصاحبه‌ای متذکر شد که همچنان با وجود اینکه چهار ماه است سمت اجرایی ندارد هنوز خود را پاسخگوی سیاست‌های افغانستان می‌داند.

این سیاستمدار 57 ساله ادامه داد: اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و من تقریبا هر روز یکدیگر را ملاقات می‌کنیم. این رابطه‌ای‌ است که من از آن لذت برده و به آن احترام می‌گذارم. در مسائلی که اهمیت فراوانی برای مردم افغانستان دارد من همیشه برای ارائه همکاری و مشاوره آماده هستم و این دلیل ملاقات و گفت‌وگوهای ماست.

در تاکید این سخنان، سخنگوی غنی نیز تاکید کرده است که روسای جمهوری پیشین و کنونی افغانستان معمولا با یکدیگر ملاقات می‌کنند.

سالارزی، سخنگوی اشرف غنی در این باره گفت: رئیس جمهور غنی مدام با رئیس جمهور پیشین دیدار می‌کند و در پی نظرات او در اکثر مسائل ملی و بین‌المللی است.

کرزی در ادامه مصاحبه خود با خبرگزاری رویترز افزود که شرایط زندگی برای وی با وجود بازنشستگی تغییر چندانی نکرده است چرا که او هنوز برای گفت‌وگو درباره وقایع کنونی با بزرگان مذهبی و قومی، قانونگذاران و مقامات دولتی دیدار می‌کند.

کرزای در سال آخر ریاست جمهوری‌اش طی سخنرانی خود که در آن غرب را مورد انتقاد قرار داد و همچنین با مقاومت در برابرفشار آمریکا جهت امضای توافق امنیتی به یک مشکل ساز تبدیل شد.

در مقابل رهبری اشرف غنی کاملا برخلاف وی در جریان است: او دوست مسلم غربی‌ها در برابر مسائلی است که احساس کمبود در آن‌ها می‌کند.

اولین اقدام مهم او نیز به عنوان رئیس جمهور امضای توافق امنیتی با آمریکا بود که طبق آن تعداد محدودی از نیروهای آمریکایی می‌توانند اکنون پس از پایان مامورتشان در این کشور بمانند.

در همین حال برخی تحلیل‌گران معتقدند، تاثیرات و نفوذ زیاد کرزای می‌تواند به روابط افغانستان با غرب به ویژه آمریکا آسیب برساند.

کرزای درباره جزئیات جلسات مشاوره‌ای خود با اشرف غنی صحبت نمی‌کند اما وی اذعان دارد که یکی از منتقدان آمریکاست.

وی در این باره گفت: امیدوارم آمریکا تغییرکند و در آن صورت است که افغانستان و ساختن کشوری بهتر و قوی‌تر کمک خواهد کرد.

درخواست کرزای برای اتحاد

یکی از مقامات ارشد دولت آمریکا در پاسخ به سوالی درباره نگرانی این کشور درباره نقش کرزای در سیاست افغانستان اظهار کرد: آمریکا اطمینان دارد که اشرف غنی و مدیر اجرایی افغانستان دولتی جامع و تاثیر گذار دارند که پاسخگوی تمام افغان‌هاست.

وی همچنین متذکر شد، فعال بودن کرزای در سیاست افغانستان به هیچ وجه عجیب نیست.

بت دام، نویسنده کتابی درباره چگونگی به قدرت رسیدن کرزای ادامه داد: کرزای تا جایی که بتواند تلاش خواهد کرد تا منافع قبیله‌اش را افزایش دهد؛ مساله‌ای که ممکن نیست تا همیشه برای غنی جالب باشد.

وی افزود: اما کرزای قدرتمندتر است و به همین دلیل است که غنی نیاز دارد تا او را جدی‌تر گرفته وبا او توافق کند.

کرزای در ادامه مصاحبه‌اش از مردم افغانستان خواست تا صبور باشد چرا که غنی و عبدالله عبدالله، معاون دو فاکتوی وی تلاش دارند تا یک دولت قابل قبول را تشکیل دهند.

انتهای پیام

کد N653660