میرباقری:

اقتصادمحوری صرف در نظام برنامه ریزی حرکت در مسیر ناکجا آباد است

سیاسی

یزدـ قائم مقام وزیر کشور در امور اجتماعی و فرهنگی گفت: در نظام برنامه ریزی تا وقتی اقتصاد محوری اصلی باشد و اولویت فقط و فقط اقتصاد باشد، ریل حرکت ما را به میر ناکجا آباد خواهد بود.

به گزارش خبرنگار مهر، مرتضی میرباقری، بعد از ظهر چهارشنبه در جمع نخبگن فرهنگی و اجتماعی استان یزد با تاکید بر اینکه محور برنامه های توسعه ای کشور باید فرهنگی و اجتماعی باشد، اظهار داشت: در نظام برنامه ریزی تا وقتی اقتصاد محور و اولویت فقط اقتصاد باشد، این ریل ما را به ناکجا آباد می برد و حداقل لازم است پیوست های فرهنگی و اجتماعی داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه باید عرصه های فرهنگی و هنری را با جدیت بشناسیم، عنوان کرد: در نظام برنامه ریزی در دوره ششم، مقام معظم رهبری ایده هایی را ابلاغ می کنند و برنامه ریزی بر اساس این ایده ها شکل می گیرد و اکنون هفت تا هشت ایده داده شده که ایده ها در مجمع تشخیص مصلحت نظام است و امیدواریم در تدوین برنامه ششم اثرگذار باشد و برنامه های فرهنگی و اجتماعی جدی تر گرفته شود.

میرباقری با بیان اینکه نظام برنامه ریزی در پنج برنامه توسعه ای گذشته، اقتصاد محور بوده و این نگاه کشور را دو قطبی کرده است، بیان داشت: در کشور اکنون چهار یا پنج استان برخوردار، چند استان میانه که یزد در زمره آنهاست و 18 استان بسیار محروم و بحران زده داریم که این وضعیت در مراکز استانها نسبت به شهرستانهای دیگر استان نیز به شدت به چشم می خورد.

نگاه اقتصاد محور در برنامه توسعه کشور را دو قطبی کرده است

وی تصریح کرد: وقتی نگاه در برنامه اقتصاد محور باشد و کشور دو قطبی شود، سرمایه گذاری ها، جمعیت، امکانات و اشتغال در یک منطقه متمرکز می شود و بیکاری و فقر و آسیب های اجتماعی در یک منطقه دیگر به نحوی که اکنون نیز 50 درصد امکانات صنعتی کشور در پنج استان متمرکز شده و این امر سبب تمرکز بیکاری در سایر استانها شده است.

قائم مقام وزیر کشور در امور اجتماعی و فرهنگی خاطرنشان کرد: بر اساس این برنامه ریزی، هر جا محروم بوده، محرومیتش دائم بیشتر شده و هر جا برخوردار بوده، دائم به دنبال گرفتن امکانات بیشتر بوده است.

میرباقری عنوان کرد: اکنون باید یک نگاه واقع بینانه به کشور داشته باشیم و مسائل و مشکلات را حل کنیم زیرا دشمن به طور قطع بر روی این مشکلات سرمایه گذاری می کند بنابراین تا دیر نشده باید خودمان به فکر رفع مشکلات باشیم.

وی با اشاره به برخی از پیامدهای برنامه اقتصاد محور که قطبی شدن جامعه را رقم زده است، تصریح کرد: 9 میلیون جمعیت حاشیه نشین، 3.5 میلیون جمعیت بیکار، 1.5 میلیون معتاد، ثبت سالانه 150 هزار طلاق، 2.5 میلیون زن سرپرست خانوار، 13 میلیون پرونده قضایی، 500هزار زندانی و ... بخشی از آسیب‌های دستاورد این برنامه ریزی های غلط است.

وقت آن است که مشکلات کشور را واقع بینانه حل کنیم

میرباقری با بیان اینکه درست است همه کشورها مشکل دارند اما دیگر وقت آن است که واقع بینانه این مشکلات را ببینیم و حل کنیم زیرا این مسائل نگران کننده است و به ضرر نظام تمام می شود.

وی تصریح کرد: مطالعات نشان می دهد که مردم ایران هویت دینی و ملی بسیار قوی دارند اما این بدان معنی نیست که فقر و بیکاری و فساد و ... نیست و حسن مردم ما این است که اینها را با هم مداخله نمی دهند اما به هر حال باید این مشکلات برطرف شود در غیر این صورت می تواند نگران کننده باشد.

میرباقری تصریح کرد: ما اکنون در مرحله ای هستیم که می توانیم مشکلات کشور را با یک جراحی برطرف کنیم اما اگر شرایط بدتر شود، آنگاه خطرناکتر خواهد بود.