معاون اول رئیس جمهور :

نماز مانعی برای فساد است/ از دستاوردهای دولت دفاع شود

معاون اول رئیس جمهور با بیان این‌که فساد از توجیه کاری ها، به خود حق دادن ها و افزون طلبی ها نشأت می گیرد اظهار کرد: نماز می تواند به سلامت و ارتقای اجتماع کمک کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اسحاق جهانگیری در بیست و سومین اجلاس سراسری نماز در شهر اهواز با بیان این‌که جامعه ما امروز بیش از هر روز دیگر به فریضه نماز نیازمند است اظهار کرد: برگزاری منظم نشست سالیانه نماز این مزیت را دارد که از سه زاویه علماء ،‌مسئولان و جامعه به فریضه نماز پرداخته شود.

وی در ادامه خاطر نشان کرد : نماز تسلیم انسان عصیان گر است. اگر انسان در معرض فساد ، هوس و منفعت پرستی قرار گیرد چون بی نهایت طلب است به هیچ امکان مادی محدود نمی شود، بنابراین نماز می‌تواند به سلامت و ارتقای اجتماع کمک کرده و وسیله پرورش و رشد انسان باشد. نماز سد ایستادگی انسان و جامعه در برابر زیاده خواهی و زیاده طلبی است.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه همه دستگاه ها باید به تناسب صلاحیت ها و اختیاراتشان در اشاعه فرهنگ نماز تلاش کنند اظهار کرد: دولت نیز پشتیبان این حرکت ها خواهد بود و آیین نامه ای هم که به منظور سازماندهی بهتر مشارکت دستگاه های اجرایی به دولت ارائه شده بود را به تصویب رسانده است.

وی ادامه داد:البته دولت برای کمک به ارتقای شهروندانش زمینه ساز است نه مداخله گر. دولت برای ارتقای اخلاقی و معنوی جامعه طبق قانون اساسی وظیفه دارد اما این به معنای ظاهر گرایی و دستوری کردن عبادات و نماز نیست. کار دولت در انجام وظیفه الهی انسانی و قانونی ، صدور بخش نامه و ترویج فرهنگ ترس و ریا نیست، بلکه کار دولت فراهم کردن زمینه ها ،‌تسهیلات و امکاناتی است که در آن‌ها هر شهروندی بتواند با نماز ، خود و جامعه را رشد دهد.

جهانگیری با اشاره به آثار مثبت نماز خاطر نشان کرد : در جامعه ای که مناسبات آن ایمانی است پیوندها بر اساس محبت و فداکاری شکل گرفته و برای خارج کردن رقیب از میدان حق پوشی نمی کنند. ترویج یاس و نامیدی و انهدام سرمایه های اجتماعی در چنین جامعه ای وجود نداشته و همه از وحدت استقبال کرده و به اموال عمومی دست درازی نمی کنند. بذر دوستی می نشانند و نهال دشمنی بر می‌کنند.

به گفته وی بیش از آنکه کلام بتواند به اقامه نماز کمک کند، رفتار ایمانی و منطبق بر ارزش‌های قرآنی است که به توسعه و تقویت اقامه نماز کمک می‌کند. قطعا نماز با فساد سازمان یافته ، ترجیح منافع کوتاه جناحی بر منافع ملی قانون گریزی و قانون ستیزی ،‌تضییع حقوق مردم ، فریب و ریا و دروغ سازگار نیست.

معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگر از سخنان خود با اشاره به فعالیت های دولت در زمینه ترویج اقامه نماز گفت: دولت برای اقامه نماز از گذشته آیین‌نامه داشته که اصلاحیه این آیین نامه در کنار حرم ثامن الائمه مصور شده. دولت همچنین در ماده 17 آیین نامه به بودجه برای اقامه نماز عنایت کرده و در بحث نماز نیز نماینده رئیس جمهور نیز تعیین شده است. یقینا استانداران و ائمه جمعه و جماعات و ستادهای نماز مرکز و استان ها با همدلی و مشارکت خود می‌توانند به تقویت نماز کمک کنند.

جهانگیری تاکید کرد که مسئله ساخت مساجد و همچنین ساماندهی مراکز فرهنگی در روستا در مساجد از سوی دولت پیگیری می‌شود.

جهانگیری همچنین با اشاره به فعالیت گروه های تروریستی در منطقه خاطر نشان کرد : در چنین شرایطی ایران کانون ثبات منطقه است، البته دشمنان با توطئه های مختلف سعی می‌کنند برای کشور ما مشکل ایجاد کنند که نمونه های آن کاهش قیمت نفت و همچنین تلاش برای کاهش صادرات نفت ایران است . در این شرایط اداره دولت کار دشواری است اما دولت کارهای بزرگی انجام داده و موانع جدی را برطرف کرده است. به طور مثال اکنون تورم کاهش یافته ثبات و آرامش به بازار بازگشته و مردم اکنون امیدوارتر ازقبل شده اند.

وی در پایان با بیان این‌که باید از دستاوردهای دولت دفاع کرد گفت:‌این اصلا خوب نیست که رئیس جمهور می‌گوید همه انتقاد می‌کنند ولی زبان برای دفاع از دستاوردها نمی چرخد باید قاطعانه از عملکرد های دولت دفاع و از امیدواری مردم پاسداری کرد.

انتهای پیام

کد N653034