شمخانی در دیدار با وزیر حمل و نقل عراق :

حضور میلیونی زائران در عراق نشان دهنده امنیت برای توسعه مناسبات است

سیاسی

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت:حضور میلیونی زائران ایرانی و کشورهای دیگر در کنگره عظیم اربعین حسینی نشان دهنده فراهم بودن امنیت و سایر بسترهای لازم برای توسعه مناسبات ایران و عراق است.

به گزارش خبرگزاری مهر، باقر جبرالزبيدي، وزير حمل و نقل عراق صبح امروز با علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفتگو کرد.

علی شمخانی با اشاره به استقرار دولت جدید و روند رو به رشد استقرار امنیت در عراق، مهمترین اولویت پیش دوکشور را تمرکز بر همکاری‌های اولویت‌دار اقتصادی عنوان کرد و افزود: گسترش همکاری‌ها ی همه جانبه به ویژه در حوزه های زیربنایی، حمل ونقل جاده ای، ریلی، دریایی و هوایی و همچنین مشارکت در بازسازی ویرانی های ناشی از فتنه تروریسم در عراق مورد اجماع مسئولین دو کشور است.

وی تسریع در اجرای پروژه های مشترک بویژه در استانهای هم مرز را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: جنگ 8 ساله و خسارت‌های ناشی از آن، توسعه استانهای مستعد مرزی در دو کشور را دچار چالش‌های جدی کرده است و از این رو باید با سرمایه گذاری، جلب مشارکت فعالان اقتصادی بومی وهمچنین بهره گیری از ظرفیتهای گسترده استانهای مرزی، رونق، رفاه و آبادانی را برای مردم مظلوم این مناطق اعم از شیعه، سنی و کرد فراهم کرد.

وی روابط تاریخی، فرهنگی، مرزهای مشترک طولانی و وجود اماکن مقدس زیارتی در عراق را عواملی موثر در تعمیق پیوندهای مستحکم میان دو ملت دانست و افزود: حضور میلیونی زائران ایرانی و کشورهای دیگر در کنگره عظیم اربعین حسینی نشان دهنده فراهم بودن امنیت و سایر بسترهای لازم برای توسعه مناسبات بوده و از توانایی قابل ستایش دولت عراق در این خصوص حکایت می کند.

دریابان شمخانی مراسم اربعین را فرصتی بی نظیر برای گسترش وحدت میان مذاهب مختلف و همدلی میان ملت ها دانست و از آن به عنوان ظرفیتی بی نظیر برای مقابله با تهدیدات علیه جهان اسلام نام برد.

 وی با تبریک پیروزی‌های اخیر ارتش و نیروهای داوطلب مردمی در برابر تروریست‌های تکفیری افزود: شکست داعش عامل رسوایی کشورهایی است که با انگیزه اسلام هراسی، درگیر ساختن ظرفیت های کشورهای اسلامی منطقه و تامین امنیت رژیم صهیونیستی کمک های تسلیحاتی و مالی در اختیار آن ها قرار دادند و این مسئله در حافظه تاریخی مردم منطقه باقی خواهد ماند.

باقر جبرالزبيدي وزير حمل و نقل عراق نیز در این دیدار با تاكيد بر راهبرد دولت جديد عراق براي گسترش و توسعه روابط با همسايگان يادآور شد: با توجه به مرز مشترك وسیع و گسترده ايران و عراق و روابط ديرينه و مستحكم دو طرف، علاقه مند به همکاری و مشارکت همه جانبه ایران در پروژه های  راه سازی و حمل و نقل ریلی هستیم.

وزیر حمل ونقل عراق با تشریح پیشرفت‌های انجام شده در خصوص اتصال راه آهن ایران وعراق از طریق مرز شلمچه و همچنین رفع موانع تردد متقابل کامیون‌های دو کشور اظهار داشت: توسعه همکاریهای مشترک در زمینه حمل ونقل کلید شکوفایی مناسبات اقتصادی میان دوکشور است