آیت‌الله جوادی آملی:

اتکا به فروش نفت و گاز عامل ورشکستگی است

سیاسی

قم - مرجع تقلید شیعیان گفت: اداره کشور با فروش نفت و گاز، کشور را به ورشکستگی می‌کشاند.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله العظمی عبدالله جوادی آملی بعدازظهر چهارشنبه در دیدار حسینعلی امیری قائم مقام وزیر کشور و همچنین مشاوران امور روحانیت استانداران سراسر کشور با بیان روایتی از امام حسن عسکری علیه السلام اظهار کرد: سفرکردن، ره توشه و مرکب می‌خواهد که قرآن کریم پرهیزکاری را ره توشه می‌خواند و مرکب هم به بیان امام حسن عسکری(ع) نماز شب است.

این مرجع تقلید اضافه کرد: کسی روز به فکر مردم است که سحر برخیزد و ۴۰ مومن را در نماز یاد کند. آن دینی که می‌گوید سحر برخیز و ۴۰ مومن را یاد کن، روز هم این را می‌گوید که مردم را دریاب.

وی مسئولیت وزارت کشور را مهم دانست و اظهار کرد: اداره جامعه به بخش‌هایی وابسته است که مردم احساس امنیت و آسایش و آزادی بکنند و اگر خدای ناکرده مشکلی به گروهی تحمیل شود تحمل آن آسان نیست.

آیت‌الله جوادی آملی تاکید کرد: هر جا که گرهی وجود دارد روحانیت باید آن را به مسئولان منتقل کنند تا نسبت به رفع آن اقدام شود و هیچ کسی در مسائل امنیتی و سیاسی در مملکت مشکلی نداشته باشد.

اقتصاد مقاومتی بهترین راه استقلال سیاسی

این مرجع تقلید بهترین راه برای استقلال سیاسی مملکت را توجه به اقتصاد مقاومتی دانست و تاکید کرد: اقتصاد مقاومتی پشتوانه خوبی برای سیاست و وزارت کشور است. جامعه ای که مشکل مالی ندارد و استقلال سیاسی آن محفوظ است می‌تواند یار و یاور نظام باشد.

وی ادامه داد: معنای اقتصادی مقاومتی این نیست که با واردکردن کالا مشکل را حل کرد. این ملت می‌خواهد روی پای خودش بایستد. با واردکردن کالا از راه قاچاق یا غیر قاچاق، مقاومت حاصل نمی‌شود.

استاد برجسته حوزه افزود: آن که خیال می کند درآمد نفت قابل بهره برداری است، متوجه نیست نفت فروشی و گازفروشی درآمد نیست. با نفت فروشی و گازفروشی کشور را اداره کردن، اولین روز ورشکستگی است.

آیت‌الله جوادی آملی تاکید کرد: تا روشن نشود نفت و گاز سرمایه است و درآمد نیست و با فروش نفت و گاز نمی‌شود کشور را اداره کرد، مقاومت حاصل نمی‌شود.

کمبود مدیریت داریم

وی با اشاره به ظرفیت‌های زیادی که در کشور وجود دارد اظهار کرد: آنچه در کشور کمبود داریم، مدیریت است.

به گفته این استاد برجسته حوزه علمیه، وزارت کشور گرچه مسئول مستقیم اقتصاد نیست اما سهم تعیین کننده‌ای در اقتصاد مقاومتی دارد.

این مرجع تقلید تاکید کرد: مردم به احترام این جامعه به ما احترام کردند و ما هم به احترام اینکه نام مبارک امام علی(ع) و ائمه دیگر را بیان کردیم به ما احترام می‌کنند.

آیت‌الله جوادی آملی با بیان اینکه هر چه نظام سرفرازتر و مقتدرتر باشد ما سرافرازتر خواهیم بود، بر لزوم رونق بخشی به تولید تاکید کرد و افزود: مسائل مربوط به انرژی هسته‌ای و تحریم‌ها کار فنی است ولی تولید علف که کود و سم نمی‌خواهد، مدیریت می‌خواهد.

در میدان مین محفوظ هستیم

وی با بیان اینکه ما در میدان مین محفوظ هستیم، اظهار کرد: شرق کشور که طالبان به پاکستان و افغانستان امان نمی‌دهد، غرب کشور هم داعش به کسی مهلت نمی‌دهد، در جنوب هم شیوخ بی‌عقل تمام کشورهای یک وجبی را پایگاه نظامی آمریکا کردند، در شمال کشور هم پیمان امنیتی امضا کردند.

مفسر بزرگ قرآن کریم تاکید کرد: حالا که به برکت خون شهدا، امنیت در کشور وجود دارد همه ما مسئول هستیم، این طور نیست که درِ بهشت را به راحتی برای ما باز کنند.

وی با اشاره به خطر تکفیری که در کشورهای اسلامی وجود دارد اظهار کرد: کسی از داعش درنده‌تر نیست، ولی باید بدانیم چه چیزی باعث می‌شود یک جوانی که در کشور اسلامی زندگی می‌کند به داعش بپیوندند.

به اعتقاد آیت‌الله جوادی آملی هر جا تعصب جاهلی و قدرت کاذب وجود داشته باشد، عده‌ای دست به شمشیر می‌برند.