انتشار ترجمه آذری کتاب"وهابیت" تالیف آیت‌الله مکارم در باکو

یکی از تالیفات آیت‌الله مکارم‌شیرازی با نام «وهابیت بر سر دو راهی» در جمهوری آذربایجان به زبان آذری ترجمه و منتشر شد.

به گزارش خبرگزری دانشجویان ایران (ایسنا)، این کتاب در تاریخ 21 آذر در 2000 نسخه از سوی انتشارات زرد آبی منتشر و در جلسه اداره مسلمانان قفقاز به مناسبت سالروز شهادت پیامبر اسلام(ص) و امام حسن مجتبی(ع) توزیع شد.

این جلسه با ریاست الله شکور پاشازاده، شیخ‌الاسلام جمهوری آذربایجان و حضور روحانیون و ریش سفیدان این کشور برگزار شده بود.

در مقدمه این کتاب آمده است:

امروز وهّابیون به دو شاخه تقسیم شده‌اند:

1 سلفی‌های متعصب و تندرو که همه مسلمین جهان، جز خود را تکفیر کرده و مشرک می‌شمارند و خون و اموال آنان را مباح می‌دانند، جمود در اندیشه و خشونت در سخن و عمل از بارزترین ویژگی‌های آنهاست. آنها از بحث‌های منطقی و عقلی گریزانند، در افغانستان، عراق، پاکستان و حتی در زادگاه خود (عربستان) آن قدر خشونت آفریدند که تمام دنیا از آن‌ها بیزار شدند و ترسیم بسیار زشتی از اسلام در جهان ارائه کردند که برای زدودن آثار آن باید سال‌ها تلاش کرد. این گروه به پایان عمر خود نزدیک شده‌اند و به زودی صحنه‌ها را ترک می‌گویند.

2 وهابی‌های معتدل و روشنفکر که اهل منطق و گفتمان و «حوار» هستند، به افکار سایر اندیشمندان احترام می‌گذارند و با دیگر مسلمانان به گفت‌وگوی دوستانه می‌نشینند. نه فرمان قتل کسی را صادر می‌کنند، نه مسلمانی را مشرک و کافر می‌شمرند و نه حکم به اباحه اموال و اَعراض می‌دهند و روز به روز طرفداران بیشتری پیدا می‌کنند. این طلیعه مبارکی است برای جهان اسلام که آثارش در کتاب‌هایی که اخیرا در حجاز منتشر شده و در جراید و مناظره‌های تلویزیونی آنجا مشاهده می‌شود.

متن کامل کتاب «وهابیت بر سر دو راهی» به زبان فارسی در بخش تالیفات سایت آیت‌الله مکارم شیرازی در دسترس کاربران اینترنتی قرار گرفته است.

انتهای پیام

کد N652531