تلاش جستجوگران برای پیدا کردن بقایای هواپیمای مسافربری

سیاسی

پس از پیدا شدن سه جسد و بقایایی از هواپیمای خطوط هوایی ایرآسیا در آبهای نزدیک جزیره بورنئو، گروه‌های نجات و کاوش، به جستجوهای خود وسعت و شدت بخشیدند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بی بی سی، همزمان متخصصان هوانوردی در حال بررسی داده‌های مربوط به پرواز ک.ز۸۵۰۱ هستند تا ضمن یافتن دلایل این سانحه هوایی، به یافتن محل دقیق سقوط هواپیما دست پیدا کنند.

مقام های اندونزیایی، روز سه شنبه (۳۰ دسامبر) تایید کردند که بقایای یافت شده در سواحل جزایر بورنئو، متعلق به پرواز ایرآسیا بوده است. آنها همچنین سه جسد پیدا شده را متعلق به مسافران پرواز ک.ز. ۸۵۰۱ اعلام کردند.

این هواپیمای مسافربری که از نوع ایرباس ۲۰۰-۳۰۰ بود، هنگام وقوع سانحه ۱۶۲ سرنشین داشت و از شهر سورابایا در اندونزی عازم سنگاپور بود.

با آغاز روز چهارشنبه کشتی‌ها و هواپیماهای تجسس، با شدت بیشتری به جستجو برای یافتن بقایا و مسافران مفقود شده این هواپیما مشغول شده‌اند.

رئیس جمهوری اندونزی اعلام کرده که این جستجوهای گسترده با تمرکز بر یافتن قربانیان آغاز شده است.

سنگاپور که مقصد این پرواز بود، با اعزام کشتی های مجهز تجسس، در جستجو برای پیدا کردن جعبه سیاه هواپیما مشارکت کرده است.

مالزی، استرالیا و تایلند هم در این جستجوها به اندونزی کمک می کنند و آمریکا با اعزام نام جنگی سمپسون به این منطقه، در حال پیوستن به تیم جستجو است.

روز سه شنبه و همزمان با اعلام پیدا شدن اجسادی در دریا، اخبار ضد و نقیضی مخابره شد که ابتدا از یافتن ۴۰ جسد خبر می داد اما بعدا تعداد اجساد به عدد سه کاهش یافت.

در همین رابطه ناخدای کشتی جستجویی که اجساد را پیدا کرده بود گفت علت این تناقض، اشتباه مکالماتی میان امدادگران بوده است.