پس از اعلام حکم ناوالنی؛

240 تظاهرکننده مخالف پوتین در مسکو بازداشت شدند

صدها تن در مسکو به دنبال صدور حکم دادگاه علیه آلکسی ناوالنی، از مخالفان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه تظاهرات کردند. پلیس بیش از ۲۴۰ نفر از معترضین را بازداشت کرد. اتحادیه اروپا و آمریکا به روسیه اعتراض کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) روز سه شنبه قاضی دادگاهی در مسکو آلکسی ناوالنی، منتقد رئیس جمهور را به اتهام دست داشتن در پرونده اختلاس به زندان تعلیقی به مدت ۵۱ ماه محکوم کرد. برادر این کنشگر حقوق مدنی، اولگ ناوالنی، نیز که در جلسه‌ محاکمه‌ او شرکت داشت، با همین اتهام به مدت مشابهی زندان محکوم شد. پلیس وی را بلافاصله، پس از قرائت حکم دستگیر کرد.

ناوالنی تصمیم دادگاه را سیاسی دانست و به حکم بردارش اعتراض کرد و گقت: «از آنچه می کنید شرمتان نمی​آید؟ همه این کارها برای این است که مرا سخت​تر مجازات کنید.» ناوالنی یکی از سرسخت​ترین مخالفین ولادیمیر پوتین در روسیه است.

آمادگی ۱۸ هزار نفر برای اعتراض علیه پوتین

بلافاصله در اعتراض به صدور حکم دادگاه صدها تن در پاسخ به یک فراخوان در برابر کاخ کرملین تجمع کردند. خبرگزاری آلمان گزارش داد که پلیس عده زیادی از تجمع​کنندگان را بازداشت کرد. تعداد بازداشت شدگان بنابه گزارش این خبرگزاری ۲۴۰ نفر اعلام شده است.

مقامات روسیه گفتند که تظاهرات معترضین اجازه قانونی نداشته​ است. در حاشیه این تظاهرات بین طرفداران پوتین و مخالفین نیز درگیری روی داد.

بنیامین بیدر، گزارشگر اشپیگل از مسکو می​نویسد: «حدود ۱۸ هزار نفر در شبکه​ اینترنت حضور خود را در تجمع اعتراضی اعلام کرده بودند. اما تعداد معترضین در سرمای زیر ۱۵ درجه مسکو از آنگونه که پیش​بینی می​شد کمتر بود.» مخالفین شعار می​دادند: «ما روسیه بدون پوتین می​خواهیم، ناوالنی باید آزاد گردد.»

به گزارش دویچه وله، ناوالنی هم روز سه‌شنبه پس از صدور حکم دادگاه در صفحه توییترش نوشت: "درست است که به حبس خانگی محکوم شدم ولی امروز می​خواهم با شما باشم. پس من هم به تظاهراتمی​آیم.»

اما پلیس ناوالنی را دستگیر کرد و دوباره به خانه​اش بازگرداند. مقامات روسیه دلیل بازداشت وی را نقض حکم دادگاه عنوان کردند. آنها دلیل آوردند که وی به حبس خانگی محکوم شده بود و با حضور در تظاهرات اقدامی غیر قانونی انجام داده است. ناوالنی در آخرین توییت خود خبر داد که پلیس در مقابل خانه‌اش نگهبانی می​دهد تا مانع خروج وی شود.

اتحادیه اروپا: رای دادگاه ناوالنی سیاسی است

صدور حکم دادگاه علیه ناوالنی در خارج از روسیه هم اعتراض اتحادیه اروپا، آمریکا و بسیاری از نهادهای بین​المللی حقوق بشری را برانگیخت.

اتحادیه اروپا با صدور بیانیه​ای خواستار خویشتن​داری دولت روسیه در برخورد با هرگونه تظاهراتی علیه رای دادگاه شد. در بیانیه سخنگوی فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفته می​شود رای صادر شده علیه آلکسی ناوالنی و برادر او اولگ ناوالنی با انگیزه سیاسی صادر شده است.

جفری راتکه، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز گفت، آمریکا از تصمیم دادگاه مسکو برای حبس آلکسی ناوالنی، رهبر مخالفان دولت روسیه نگران است. آمریکا هدف از رای دادگاه ناوالنی را "خاموش کردن صدای منتقدان" و "جلوگیری از فعالیت مخالفین سیاسی" خواند و آن را محکوم کرد.

انتهای پیام

کد N652021