رییس مجلس در دیدار با وزیر دفاع عراق:

تروریسم توسط قدرت‌های بزرگ ایجاد شده است

مجلس

معضل تروریسم برای ضربه زدن به روند توسعه و مردم سالاری در سوریه و عراق از سوی قدرت‌های بزرگ ایجاد شده است و اکنون تمام منطقه را تهدید می‌کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با وزیر دفاع عراق با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران کمک به برادران عراقی را برای مبارزه با تروریست‌ها وظیفه خود می‌داند، گفت: وحدت و همدلی میان تمامی گروههای عراقی موجب حرکت به سوی توسعه و پیشرفت است.

به گزارش ایلنا و به نقل از خانه ملت، خالد متعب یاسین العبیدی وزیر دفاع عراق با دکترعلی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عصر دیروز (سه‌شنبه) دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

دکتر لاریجانی در ابتدای این دیدار مناسبات دو کشور را تاریخی و ریشه‌دار خواند و گفت: حضور زائران ایرانی در مراسم اربعین امسال که با پذیرایی گرم مردم عراق همراه بود نمادی ازوحدت دو ملت ایران و عراق را به نمایش گذاشت.

وی همچنین به حمایت‌های معنوی ایران از دولت و ملت عراق اشاره کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران از آغاز دوره جدید عراق برای استقرار دموکراسی و دولت وحدت ملی در این کشور تلاش کرد و درحال حاضر نیز که عراق گرفتار معضل گروهک تروریستی داعش شده است، کمک به برادران عراقی خود را وظیفه می‌داند ودر کنار دولت و مردم عراق ایستاده و خواهد ایستاد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با ابراز خرسندی از تحکیم و تقویت دولت وحدت ملی در عراق افزود: وحدت و همدلی میان تمامی اقوام و گروه‌های عراقی موجب غلبه بر مشکلات و حرکت به سوی توسعه و پیشرفت است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: معضل تروریسم برای ضربه زدن به روند توسعه و مردم سالاری در سوریه و عراق از سوی قدرت‌های بزرگ ایجاد شده است و اکنون تمام منطقه را تهدید می‌کند.

دکتر لاریجانی در پایان این دیدار بر تداوم حمایت‌های ایران از عراق و کمک به این کشور در مبارزه با تروریسم تاکید کرد.

خالد متعب یاسین العبیدی٬ وزیر دفاع عراق نیز در ادامه همین دیدار با تقدیر از مواضع مثبت مسئولان ایرانی و کمک‌های جمهوری اسلامی ایران به کشورش، گفت: ملت و دولت عراق همواره قدردان حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از کشورشان در عرصه‌های مختلف هستند و این حمایت‌ها نشان دهنده عمق روابط دو کشور است.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات دولت وحدت ملی در عراق برای افزایش اتحاد میان تمامی گروه‌های قومی و مذهبی در عراق، افزود: عزم دولت و ملت عراق برای غلبه بر مشکلات و کمک‌های کشورهای دوست عراق به ویژه برادران ایرانی موجب شده تا به آینده امیدوار شویم.

وزیر دفاع عراق بر عزم جدی این کشور برای نابودی تروریست‌ها٬ تاکید کرد و تصریح کرد: با توجه به اینکه تروریسم در عراق در مناطق سنی‌نشین است٬ باید مردم این منطقه خود به یاری دولت بشتابند و این مناطق را از لوث وجود تروریست‌ها برهانند.

وی در پایان در این دیدار نسبت به گسترش همکاری‌های امنیتی و دفاعی دو کشور ابراز امیدواری کرد.

کد N651863