آمریکا از بهبود روابط بین دو کره حمایت می‌کند

به دنبال پیشنهاد کره جنوبی برای برگزاری مذاکرات در سطح مقامات عالی رتبه با کره شمالی به منظور خارج شدن از بن بست موجود در روابط خدشه دار شده‌شان آمریکا گفت: از بهبود روابط بین دو کره حمایت می‌کنیم.

به دنبال پیشنهاد کره جنوبی برای برگزاری مذاکرات در سطح مقامات عالی رتبه با کره شمالی به منظور خارج شدن از بن بست موجود در روابط خدشه دار شده‌شان آمریکا گفت: از بهبود روابط بین دو کره حمایت می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری یونهاپ، کره جنوبی با پیشنهاد برگزاری این مذاکرات گفت که آماده است تا درباره تمامی مسائلی که باعث ایجاد نگرانی‌های دو جانبه و مشترک شده، مذاکره کند. این ابتکار عمل به عنوان بازگو کننده راه حل پارک گئون های، رئیس جمهوری کره جنوبی همزمان با سومین دوره ریاست جمهوری‌اش برای بهبود روابط با پیونگ یانگ محسوب می‌شود.

این پیشنهاد همزمان با آن مطرح شد که آمریکا در حال بررسی گزینه‌هایش در رابطه با چگونگی تنبیه کره شمالی به خاطر حمله سایبری ادعا شده به شبکه سونی پیکچرز مطرح شد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا متعهد شده تا واکنش مناسبی به کره شمالی به خاطر این اقدامش نشان دهد.

جف راتکه، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در کنفرانسی خبری گفت: ما از بهبود روابط بین دو کره حمایت می‌کنیم. با این حال من هیچ نظر ویژه‌ای در رابطه با این پیشنهاد ندارم و پاسخ‌گویی به سوالات را به کره جنوبی ارجاع می‌دهم.

وی افزود: این ابتکار عمل جمهوری کره است در نتیجه ترجیح می‌دهم که شما را برای مطلع شدن از جزئیات اهداف این پیشنهاد به آن‌ها ارجاع دهم.

راتکه ادامه داد: من هیچ ارتباطی بین این پیشنهاد مذاکره و هک شدن شبکه سونی پیکچرز نمی‌بینم و بار دیگر تاکید می‌کنم که آمریکا از اطلاعات به دست آمده پلیس فدرال (اف بی آی) مبنی بر اینکه کره شمالی مسئول این حمله سایبری است، حمایت می‌کنم.

اوایل روز سه‌شنبه برخی رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند که شرکت امنیتی سایبری "نورس" نتایج تحقیقات خود را مبنی بر اینکه کره شمالی مسئول این حمله سایبری نیست و کارمندان شرکت سونی پیکچرز در مختل کردن شبکه کامپیوتری این شرکت دست داشته‌اند را به اف بی آی ارائه داد.

راتکه گفت: دولت آمریکا به این نتیجه رسیده که دولت کره شمالی مسئول این حمله است و ما از این نتیجه گیری حمایت می‌کنیم. در حال حاضر ممکن است که عواملی در خارج از کره شمالی در این حمله دست داشته باشند اما این مساله نتیجه‌گیری به وجود آمده مبنی بر اینکه پیونگ یانگ مسئول این حمله سایبری است را تغییر نمی‌دهد.

انتهای پیام

کد N651848