الهام:

9 دی تجلی عظیم پیوند آحاد مردم با عاشورا است

سیاسی

گرگان - سخنگوی دولت دهم گفت: 9 دی تجلی عظیم پیوند آحاد کردم با عاشورا است.

به گزارش خبرنگار مهر، غلامحسین الهام شامگاه سه شنبه، در همایش حماسه 9 دی و بصیرت عاشورایی گفت: در برخی از شهرهای ایران از جمله گرگان قبل از 9 دی حماسه دفاع از حریم اهل بیت برگزار شد.

وی افزود: اگر 9دی نبود واکنش در برابر حادثه ای که در عاشورای 88 پیش آمد بوجود نمی آمد و این حادثه ننگ ماندگاری بر چهره ایران و ایرانی باقی می ماند.

وی بیان کرد: حماسه 9 دی سیاست ساز، فرهنگ ساز و جامعه ساز است که تاریخ هم این را نشان داده است، نه دی را نباید یه واقعه سیاسی و انتخاباتی دانست.

الهام اضافه کرد: 9 دی  تجلی عظیم پیوند آحاد کردم با عاشورا است این پیوند نقطه مهم و رمز ماندگاری ماست

وی یادآور شد: این پیوند تاریخی است و بخشی از هویت ایرانی ما را می سازد و هویت ایرانی همیشه با هویت اهل بیت آمیخته بوده است، تاریخ هم این موضوع را نشان میدهدف در سال 61 هجری و پس از واقعه عاشورا با تاخیری چند ماهه این خبر به گوش مردم ایران رد سیستان رسید حاکم سیستان را که برادر عبیدالله بود را از شهر بیرون کردند که اولین قیام  برای دفاع از اباعبدالله به حساب می آید.

9 دی سمبل رابطه عمیق قلبی و عاطفی مردم با سیدالشهدا است

الهام ادامه داد:  مهر، غیرت، حمایت، حمایت، حق جویی و حق خواهی بر جبین ما زده شده است پس چطور می توانیم در سال 88 شاهد بازگشت و جسارت به این نماد حق گویی باشیم و از آن بی تفاوت بگذریم، 9 دی تکرار این پیوند و سمبل رابطه عمیق قلبی و عاطفی مردم با سیدالشهدا است.

وی تاكيد كرد: رضا خان وقتی به ایران مسلط شد اولین جایی را که بست مراسم عزاداری امام حسین بود، جایی که نظام را می لرزاند و اولین جایی که برای خلع سلاح مردم باید با آن مبارزه کرد یاد و نماد امام حسین و عاشورا است.

 

 

قائم مقام نهاد رهبری در دانشگاه‌های کشور گفت: عاشورا سمبل و نماد این حرکت مستمر است، پهلوی دوم گرچه در این قضیه نتوانست مقاومت کند و به ظاهر آزادی بدهد اما در باطن سعی در بی محتوا کردن عزاداری ها داشت و نتوانست دشمنی خود را پنهان کند و سقوط خود را جلو انداخت.

به گفته الهام، پایگاه مهمی که می تواند از هویت اسلامی ما حفاظت کند چیزی است که ما را به هویت کربلا متصل کرده است.

وی تصریح کرد: ما در 9 دی این سخن را رسما اعلام کردیم و بار دیگر کشور و فرهنگمان را بیمه عاشورایی کردیم، این عظمت را نباید فراموش کرد.

وی افزود: در روز 9 دی همه آمدند، همه کسانی که به هر کسی رای دادند آمدند تا از جریان فتنه ابراز تنفر کنند و فاصله بگیرند، جز کسانیکه در دلشان بغضی علاج ناپذیر بود همه آمدند، این حادثه در عین اینکه این ویژگی را در اهداف دشمن بین کرد آثار دیگری هم داشت.

الهام خاطر نشان کرد: باید به این باور برسیم که کسانیکه با اساس دینی حکومت معارضه داشته باشند دیر یا زود هویتشان بر ملا می شود، بروز کینه این افراد اثر سوء گذاشت، پناه دهندگان و تکیه گاه های فتنه گران چرا نسیبت به این اتفاق بی تفاوت ماندند در حالیکه انتظار این بود که مرزبندی انجام شده و جایگاه ها مشخص شود و با صدور بیانیه ها ابراز تنفر شود.

برخی به ذنبال ماهی گیری در فضای گل آلود بعد از انتخابات بودند

وی افزود: دعوای انتخاباتی انجام شد اما با دین و اعتقادات مردم چکار دارید، در یک فضای گل آلود، برخی ماهی ها گرفتند اینکه به دنیال چه هدفی بودند و چه حقی را می خواستند استیفا کنند باید مشخص شود، هیچ بیانیه ای ندادند و از فتنه دفاع کردند و بعد همان هدف های غیر قانونی خود را پیگیری کردند.

وی تصریح کرد: برخی که فرزند سیدالشهدا بودند و بر سفره ایشان نان خوردند و زندگیشان مدیون ایشان بود چرا سکوت کردند، خا خواست باطن کسانی که فتنه را راه انداختند رو بشود و کسی فکر نکند دعوا بر سر صندوق رای است، دعوا بر سر باور دینی و دلی بود.

الهام اظهار کرد: 30 سال قبل ار فتنه 88 که لانه جاسوسی اشغال شد و اسناد به دست آمد، در یکی از ساناد خوانده شد که تلاش های آمریکا برای مقابله با انقلاب بحض شده بود و فاصله انقلاب تا اشغال لانه جاسوسی کمتر از یکسال بود این اسناد نشان میدهد آمریکابا برنامه ای طراحی شده و عمیق در صدد نفوذ به انقلاب هستند.

وی ادامه داد: از روز پیروزی انقلاب آمریکا نلاش کرد تا انقلاب را از بین ببرد اما همان موقع هم به فکر برنامه های پایدار 20 ساله بود و برای آنها تدارک می دید تا ببیند چه کسانی می توانند در تحولات جامعه ایران نقش داشته باشند و روی افراد و احزاب بررسی می کرد.

وی خطاب به عوامل فتنه گفت: عوامل فتنه محصور دشمن شدند، باید بفمید با این رفتار چطور توسط دشمن هدایت می شوید، در فتنه 88 به دشمن تکیه کردید ف ظرفیت بالقوه ای وجود داشت که بتوانید نمایندگان مردم باشید اما همه امیدها را سوزاندید، هر انسانی باید نماینده خود باشد و از خود حراست کند.

الهام تاکید کرد: حرمت ها باید حفظ شود کسی که به اعتبار انقلاب اعتباری پیدا می کند باید این سرمایه را حفظ کند، دشمن به دنبال سرمایه سوزی است و در فتنه 88 این اتفاق افتاد، دشمن مدیریت کرد و افراد همراهی کردند و به کشور آسیب زدند.

در فتنه سال 88 بزرگترین نمایش ملی که انتخابات بود تبدیل به تحریم های مختلف شد

وی تصریح کرد: در فتنه سال 88 بزرگترین نمایش ملی که انتخابات بود تبدیل به تحریم های مختلف شد و نشان داد می تواند بین مردم تعارض و تفرقه ایجاد کند، میر حسین موسوی ساعاتی قبل از پایان روند انتخابات اعلام کرد من برنده قطعی انتخابات هستم بر اساس کدام ملاک دموکراسی رای نخوانده تعیین کننده می شود، بعد مشکل را در فضای ناسالم انتخاباتی دانستند پس چطور در این فضا خود را برنده اعلام کرد و چیزی را ادعا کرد که متعلق به وی نبود.

الهام با اشاره به مذاکرات ایران و آمریکا بر سر مسایل هسته ای ادامه داد: بصیرتی دینی که پایه انقلاب است می تواند ما را حفظ کند، تکیه به دشمن برابر با نابودی است و مشکل ما با کمک های آمریکا حل نمی شود، آمریکا اگر دشمنش را ضعیف ببیند او را له می کند و تنها راه نجات کشور ایستادگی است.

وی افزود: اثباتکنید که مردم می توانند، در فتنه 88 ضعفی را به مردم القا کردند و این می توانیم را شکستند، حکومت باید عدالت گستر باشد و با همین خدمات بود که در سال 88 مردم با همه ظرفیت به میدان آمدند و دشمن را کنار زدند، این ایستادگی فرهنگ عاشورایی و 9 دی ساز است.

وی تاکید کرد: عاشورا است که ایمانشناسی، دشمن شناسی، زمان شناسی، و وقت شناسی می آورد، در سال 88 می خواستند به همه اینها آتش بزنند و در 9 دی مردم همه این بناها را مستحکم کردند.