آمادگی ایران برای انتقال تجربیات عبور از تحریم به روسیه

سرکنسول ایران در تاتارستان با تاکید بر این که تحریم‌ها یک اقدام ضد دموکراتیک و ضد حقوق بشری است، گفت: ایران آمادگی انتقال تجربیات عبور از تحریم را به روسیه دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رسول شایان، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در تاتارستان در گفت‌وگو با رادیوی صدای روسیه درباره روابط تهران و مسکو، گفت: روابط دو کشور بسیار دوستانه و بر پایه اصول همسایگی است. روسیه و ایران از طریق دریای خزر بدون توجه به تحریم‌ها به روند توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری خود ادامه می‌دهند هر چند این تحریم‌ها می‌تواند علتی برای توسعه همکاری‌ها میان دو کشور باشد.

او با اشاره به تحریم‌های اعمالی علیه روسیه در سال 2014، گفت: اعمال تحریم یک حرکت ضد حقوق بشری، ضد دموکراتیک و زورگویی مدرن است و در واقع تحریم‌کننده خود را تحریم کرده است. امیدواریم جهانی بشردوستانه در آینده داشته باشیم.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در تاتارستان درباره سفر اخیر معاون امور فن‌آوری رییس‌جمهور در راس هیاتی بلندپایه به تاتارستان، گفت: وی در این سفر با رییس‌جمهور و مشاور علمی وی دیدار و گفت‌وگو کرد. در همین راستا تفاهم‌نامه‌هایی در جهت همکاری‌های علمی و تبادل‌های علمی و دانشگاهی امضا شد. هم‌چنین رییس‌جمهور تاتارستان برای سفر به ایران از سوی معاون رییس‌جمهور دعوت شد.

شایان درباره توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و تاتارستان، گفت: امید است با همکاری‌های بانکی و تبادل کالا به کالا روند همکاری‌های اقتصادی و تجاری در سال 2015 گسترش یابد.

به گزارش سایت خبری رادیو صدای روسیه، روسیه سال 2014 برای تهران و مسکو سال جهش بوده است. روابط دو کشور در این سال بیش از پیش گسترش یافته و مقامات دو کشور در سطح رییسان‌جمهور و دیگر سطوح با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کرده‌اند. در همین راستا روابط ایران با تاتارستان شریک سنتی این کشور نیز گسترش یافته است.

به گزارش ایسنا، تاتارستان، جمهوری خودمختار در فدراسیون روسیه است که در مشرق قسمت اروپایی روسیه و در وادی رود وُلگا قرار دارد و مرکز آن کازان است.

انتهای پیام

کد N651170